12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

اتواسکلروز گوش

0 دیدگاه

اتواسکلروز گوش

از آن جا که گوش ، یکی از مهم ترین اعضای بدن به شمار می رود و سلامت آن بسیار حائز اهمیت است. در مقاله حاضر ، به یکی از بیماری های گوش ؛ تحت عنوان اتواسکلروز گوش پرداخته ایم. ( درمان بیماری های گوش )

درباره اتواسکلروز گوش

اتواسکلروز گوش یا در واقع چسبندگی گوش ، یک بیماری در استخوان های گوش میانی و در برخی موارد ؛ گوش داخلی است که در نتیجه رسوب کلسیم و استخوان سازی اضافی در گوش ایجاد می شود. این بیماری ، یک علت شایع اختلال شنوایی می باشد ، که می تواند ارثی باشد.

با ما همراه باشید تا با بیماری اتواسکلروز گوش و روش های درمان آن ؛ بخصوص جراحی استاپدکتومی به طور دقیق تر آشنا شوید.

اتواسکلروز گوش
عملکرد طبیعی گوش چگونه است ؟

گوش به سه قسمت تقسیم می شود. گوش خارجی ، گوش میانی و گوش داخلی.

گوش خارجی ؛ صدا را از محیط اطراف دریافت کرده و جمع آوری می کند ؛ پس از آن ، مکانیسم گوش میانی ؛ صدا را تغییر داده و آن را تحویل بخش بعدی می دهد ؛ سپس گوش داخلی صدا را به وسیله ی اعصاب شنوایی به مغز انتقال می دهد.

اگر بخواهیم این روند را به طور دقیق تر توضیح دهیم باید بگوییم :

لرزش های ناشی از امواج صوتی وارد کانال گوش شده و باعث لرزش پرده گوش می شوند.

حرکات پرده گوش توسط سه استخوان کوچک گوش از طریق گوش میانی به مایعات گوش داخلی منتقل می شود.

این استخوانچه های گوش میانی به عنوان ترانسفورماتوری برای تغییر و انتقال لرزش ذرات هوا به مایعات موجود در گوش میانی عمل می کنند.

موج حاصل شده در این سیالات انتهای عصب ظریف مجرای شنوایی را تحریک می کنند و پس از آن تکانه های الکتریکی حاصل شده بر روی عصب به مغز منتقل می شوند و در آنجا به عنوان صدای قابل فهم ترجمه می شوند.

این در حالی است که بیماری اتواسکلروز گوش ، این عملکرد طبیعی را تحت تاثیر قرار داده و می تواند منجر به بروز اختلال در عملکرد شنوایی شود.
انواع اختلال شنوایی

همانطور که پیشتر گفتیم، گوش بیرونی و گوش میانی صدا را جمع آوری کرده و گوش داخلی آن را به مغز منتقل می کند.

در صورتی که مشکلاتی در گوش خارجی یا میانی وجود داشته باشد ، یک اختلال شنوایی و ضعف شنوایی هدایتی رخ خواهد داد.

این در حالی است که اگر مشکل مربوطه در گوش داخلی باشد ، از بیماری به عنوان یک اختلال شنوایی عصبی یاد می شود.

لازم به ذکر است که اختلال هایی که به واسطه هر دو نقص عملکردی به وجود می آیند ، جزو آسیب دیدگی های شنوایی ترکیبی محسوب می شوند.

بیماری اتواسکلروز گوش ، یکی از علل شایع این نقص های عملکردی محسوب می شود.

اتواسکلروز گوش
اختلالات شنوایی ناشی از اتواسکلروز گوش

اگر در حین گسترش اختلال شنوایی ، به بررسی گوش میانی در زیر میکروسکوپ بپردازیم ؛بدون شک می توانیم مناطقی را مشاهده کنیم که در آن ها ، استخوان های نرم یا سفت شده دیده می شوند.

لازم است بدانید که، ممکن است این تغییرات به استخوان رکابی محدود شده باشند یا در کنار آن بخش های دیگری از گوش را نیز تحت تاثیر قرار داده باشند.
اتواسکلروز حلزون گوش

هنگامی که اتواسکلروز گوش گسترش می یابد ، ممکن است به بخش های شنوایی حسی عصبی گوش داخلی آسیب برساند و موجب مشکل درعملکرد اعصاب شنوایی شود.

این اختلال عصبی به نام اتواسکلروز حلزون گوش شناخته می شود و یکی از بیماری هایی است که می تواند به یک مشکل دائمی تبدیل شود.

در برخی از موارد نیز، ممکن است اتواسکلروز گوش ، در کانال های تعادلی رسوخ کرده و موجب مشکلاتی نظیر از دست دادن تعادل شود.
اتواسکلروز استاپدیال

اتواسکلروز گوش معمولا در استخوان رکابی ( stapes ) که آخرین بخش از زنجیره ی ترنسفورماتور مرتبط با گوش میانی است رخ می دهد.

استاپدیوس ، در تماس نزدیک با مایعات گوش داخلی قرار دارند و هر چیزی که در حرکت آن تداخل ایجاد کند ؛ منجر به مشکل شنوایی می شود.

این نوع از اختلالات که به نام اتواسکلروز استاپدیال شناخته می شوند ؛ معمولا با جراحی قابل اصلاح هستند.

اتواسکلروز گوش
درمان اتواسکلروز
درمان دارویی

هیچ درمان موضعی یا دارویی که باعث بهبود حس شنوایی در افراد مبتلا به اتواسکلروز این بیماری استخوانی گوش شود ، وجود ندارد.

این در حالی است که در برخی موارد ، ممکن است یک مکمل غذایی حاوی فلوراید برای کاهش سرعت از دست دادن توانایی شنیدن برای شما تجویز گردد.

فراموش نکنید که این مکمل ها نباید توسط کودکان خردسال یا زنان باردار مصرف شوند.
سمعک

برای بیمارانی که کاندید مناسبی برای جراحی بیماری اتواسکلروز گوش نیستند یا علاقه ای به جراحی استخوانچه گوش ندارند ، سمعک می تواند جایگزین مناسبی باشد ؛ اما در صورت عدم دریافت پاسخ مناسب از این نوع درمان ، برای چنین افردی نیز ممکن است گزینه های دیگری ؛ مانند کاشت استخوان مصنوعی ، پیشنهاد شود.
جراحی اتواسکلروز گوش

عمل استاپدکتومی ؛ برای بیماران مبتلا به اتواسکلروز گوش که کاندیدهای مناسبی برای عمل جراحی هستند توصیه می شود.

این عمل معمولا تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود اما به مدت کوتاهی بستری شدن در بیمارستان در دوران نقاهت نیاز دارد.

بیش از ۹۰ درصد این جراحی ها ، در بازگرداندن قوه شنوایی به طور دائمی موفق هستند.

اتواسکلروز گوش
درمان جراحی استاپدکتومی چیست ؟

استاپدکتومی که با نام استاپدوتومی نیز شناخته می شود ، از طریق کانال گوش و تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می پذیرد.

در طی این عمل ، ممکن است برشی کوچک داخل کانال گوش ایجاد شده ؛ تا پس از آن ، از استخراج چربی و عضلات ، برای کمک به روند عمل استفاده شود.

در طی این عمل درمانی زنجیره استخوانی گوش ؛ جراح با دقت هرچه تمام تر و با استفاده از لیزر ، استخوان استاپدیوس را سوزانده و بخش های باقی مانده از آن را با ابزار جراحی خارج می کند.

پس از آن ؛ پزشک از یک عضو مصنوعی ، از جنس تفلون یا مواد خاص دیگر که به عنوان ایمپلنتی در جای استخوان خارج شده قرار می گیرد ، استفاده می کند و آن را به دیگر استخوان های کوچک شنوایی متصل می نماید و سپس پرده گوش ، مجددا در جای خود قرار می گیرد.

اگرچه اکثر جنس های به کار رفته به عنوان عضو مصنوعی در این عمل با دستگاه های ام آر آی زیر ۱٫۵ تسلا سازگاری کامل دارند ، تنها پروتزهای ساخته شده از جنس تیتانیوم ، پلاتین و پلاستیک با اسکنرهای MRI قوی تر سازگار هستند.

از این رو، پیش از جراحی باید در این مورد، با پزشک متخصص گوش حلق و بینی خود مشورت کنید و اطلاعات دریافت شده را برای همیشه به خاطر بسپارید.

پروتز استاپدیوساین امکان را فراهم می کند که ارتعاشات صدا از پرده گوش به مایعات گوش داخلی منتقل شده و ضعف شنوایی اصلاح شود.

بهبود حس شنوایی به دست آمده از این طریق عموما دائمی است.

بیشتر بیماران جراحی استاپدکتومی اتواسکلروز ، در روز عمل یا یک روز پس از آن از بیمارستان مرخص می شوند.

ضمنا اکثر بیماران پس از حداکثر ۷ روز می توانند به روند زندگی عادی خود بازگردند.
مراقبت های بعد از عمل اتواسکلروز گوش

اگر به تازگی تحت عمل استاپدکتومی قرار گرفته اید ، تا روزی که پزشک معالج تان معین نموده از رانندگی کردن اجتناب نمایید.
سفرهای هوایی برای شما ، تا ۳ هفته بعد از جراحی ممنوع می باشد و پس از آن بلامانع است.
در رابطه با سفر با خودرو باید اشاره داشت که بلافاصله پس از عمل درمان چسبندگی گوش ؛ مشکل خاصی ایجاد نمی کند و می توانید با اتومبیل مسافرت نمایید.

سخن پایانی

چنانچه از کم شنوایی ناشی از اتواسکلروز گوش رنج می برید و سمعک نتوانسته شما را در شنیدن مجدد یاری کند ، می توانید به استاپدکتومی به عنوان درمانی جایگزین و کار آمد امید داشته باشد.

این جراحی ، در صورتی که توسط پزشکی توانمند و حاذق انجام پذیرد ؛ از ریسک بسیار کمی برخوردار خواهد بود. تا جایی که به جرأت می توان اذعان داشت که با انجام این عمل جراحی توسط بهترین جراح گوش و رعایت نکات فوق الذکر ، به سرعت بهبودی خود را باز خواهید یافت.

دکتر مریم یعقوبی به عنوان یکی از حاذق ترین پزشکان متخصص گوش و حلق و بینی در تهران هستند که به نحوی بهینه این عمل جراحی را به انجام می رسانند و نتایج درخشانی برای مراجعین خود به ارمغان می آورند.