25 آوریل 2021
آوریل 25, 2021

جراحی بینی گوشتی

0 دیدگاه

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : بینی گوشتی به بینی با پوست ضخیم و غضروف نازک و ضعیف گفته می شود. از مشخصات بینی گوشتی می توان به پهنای تیغه بینی ، ظاهر پهن و گرد نوک بینی ، پوست ضخیم و غضروف ضعیف اشاره کرد. ( جراحی بینی در زاهدان )

به طور کلی ، بینی گوشتی دارای پوستی ضخیم و منافذ چربی زیاد است و همچنین وقتی غشای این بینی ها را لمس می کنیم ، غضروف به راحتی حرکت می کند.

جراحی بینی گوشتی ، نیز مانند دیگر انواع جراحی بینی ؛ تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولا دو یا سه ساعت طول می کشد.
آیا نتیجه جراحی بينی گوشتی بازگشت پذیر است ؟

یکی از دلایل دشوار بودن جراحی بینی گوشتی در مقایسه با بینی استخوانی ، غضروف ضعیف این نوع از بینی ها می باشد.

در جراحی بینی های گوشتی ، جراح بینی برای کسب نتیجه مطلوب لازم است که از طریق تقویت غضروف نوک بینی اقدام نموده و با افزودن غضروف به بینی مبادرت به اصلاح نوک بینی نماید.

جراحی بینی گوشتی

در گذشته ، بافت غضروف بینی و نیز تفاوت بافت در بینی گوشتی و استخوانی ؛ به طور جامع مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

از این رو هنگامی که فردی عمل بینی گوشتی انجام می داد و نتیجه مطلوبی نمی گرفت ، می شنیدیم که بینی گوشتی برگشت پذیر است.

لازم به ذکر است که تکنیک های قدیم جراحی بینی ؛ بر این اصل استوار بود که صرفا بینی ، کوچک شود ؛ لذا جراح بینی صرفا اقدام به برداشتن غضروف و استخوان از بینی می نمود تا این هدف محقق گردد.

در نتیجه شاهد آن بودیم که پس از گذشت چند وقت از جراحی بینی ؛ بخصوص در بینی های گوشتی ، فرم بینی به حالت سابق خود باز می گشت.

این در حالی است که امروزه جراحی زیبایی بینی ، به ترمیم و اصلاح غضروف ها می پردازد و با تقویت غضروف های بینی تلاش دارد تا عیوب بینی را مرتفع نموده و فرمی ایده آل به آن ببخشد.

به طور کلی در جراحی بینی گوشتی ، جراح نهایت تلاش خود را خواهد داشت تا برای اصلاح نوک و پهنای بینی ؛ تنها بخش کمی از بافت غضروف و استخوان را بردارد.

بنابراین در حال حاضر به دلیل افزودن غضروف به بینی و تقویت آن ؛ در عمده موارد ، نتایج مطلوبی از جراحی بینی گوشتی حاصل می شود و می بینیم که گذشت زمان نیز نتیجه جراحی این بینی ها را دستخوش تغییر قرار نمی دهد.
روش های جراحی بينی گوشتی

برای انجام جراحی بینی از طریق دو روش باز و بسته اقدام می گردد.

در ابتدا و پیش از آن که به روش مناسب برای جراحی بینی گوشتی بپردازیم ؛ بهتر است توضیحاتی در خصوص هر یک از روش های بینی ارائه نموده و شما را تا حدودی با هر یک از این روش ها آشنا نماییم.

جراحی بینی به روش باز : در جراحی بینی به روش باز ، جراح بینی علاوه بر برش هایی که در داخل بینی بیمار لحاظ می نماید ؛ یک برش ظریف نیز در بخش کلوملای بینی ( ناحیه اتصال حفره های بینی ) ایجاد می کند.

جراح از طریق برش ایجاد شده در ناحیه کلوملا ، پوست بینی را از روی ساختار زیرین آن بلند کرده و بدین ترتیب به تمامی ساختار غضروفی – استخوانی بینی دسترسی می یابد.

از این رو به جرأت می توان گفت که در جراحی بینی به روش باز ، میدان دید جراح وسیع بوده و این مسئله ، امکان ایجاد تغییرات گسترده بر روی بینی را برای وی میسر می سازد.

جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی به روش بسته : در جراحی بینی بسته ، کلیه برش های لازم جهت اعمال اصلاحات مورد نظر بر روی بینی ، تنها در داخل بینی بیمار زده می شوند و هیچ برشی در بخش خارجی بینی بیمار ایجاد نمی گردد.

در جراحی بینی بسته ، به علت محدودیت میدان دید جراح ؛ امکان ایجاد تغییرات وسیع بر روی بینی وجود ندارد و به عبارتی می توان گفت که روش بسته ، صرفا برای ایجاد تغییرات جزئی بر روی بینی گزینه مناسبی خواهد بود.

بنابراین جراحی بینی گوشتی ، به دلیل نیاز به تقویت غضروف نوک بینی و افزودن غضروف به این بخش ؛ با تکنیک باز انجام می شود.

توجه داشته باشید که افزودن غضروف در بینی گوشتی ، با استفاده از تکنیک بسته با محدودیت هایی روبرو خواهد بود.
سن مناسب انجام جراحی بينی گوشتی

به طور کلی جراحی بینی نیز مانند بسیاری دیگر از جراحی های زیبایی ، بهتر است بعد از بلوغ و رشد کامل اعضای صورت انجام پذیرد.

البته سن انجام جراحی بینی ، به هدف بیمار از این عمل جراحی بستگی دارد.

به عنوان مثال اگر هدف از این جراحی ؛ دلایل پزشکی مانند پولیپ بینی ، مشکلات تنفسی ، اختلالات خواب و مشکلات مادرزادی باشد ، محدودیت سنی نخواهد داشت.
مدل مناسب برای بينی های گوشتی چه می باشد ؟

هدف اصلی از جراحی بینی گوشتی ؛ باریک کردن نیمه تحتانی بینی و شکل دادن نوک و تیغه بینی از طریق تقویت ساختار غضروف و ایجاد فشار بر پوست ضخیم بینی می باشد.

حال آن که جراحی بینی فانتزی ، مستلزم ایجاد تغییرات بسیاری در بینی می باشد.

بنابراین بینی های گوشتی به دلیل جنس پوست و غضروفی که دارند ؛ گزینه مناسبی برای مدل بینی فانتزی نیستند و عموما افراد با بینی گوشتی بهتر است جراحی بینی طبیعی انجام دهند.