12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

درمان ناباروری با Ivf

0 دیدگاه

درمان ناباروری با Ivf

در درمان ناباروری با Ivf ، اسپرم و تخمک ها در فضایی خارج از رحم با هم ترکیب شده و در نهایت رویان های حاصل از این روش کمک باروری ، به رحم منتقل می شوند. از Ivf ، می توان به عنوان رایج ترین و پیشرفته ترین روش درمان ناباروری و کمک باروری اشاره نمود.


مراحل درمان ناباروری با Ivf

Ivf به طور کلی شامل ۴ مرحله می باشد که در ذیل به آن ها اشاره نموده ایم.

در مرحله اول ، به منظور تخمک گذاری ؛ اقدام به تحریک تخمدان ، صورت می پذیرد.
طی مرحله دوم ، با کمک سونوگرافی واژینال تمامی تخمک های بالغ برداشته می‌شود ؛ این مرحله اصطلاحا به پانکچر ( تخمک گیری ) موسوم است.
در مرحله سوم ، اقداماتی در راستای بارور کردن تخمک صورت می گیرد. بدین نحو که در لابراتوار و درون ادوات آزمایشگاهی مخصوص ، بین تخمک های بالغ اخذ شده از زن و اسپرم های مرد ؛ عمل لقاح انجام می گیرد.
مرحله چهارم ، تقریبا ۲ الی ۵ روز پس از لقاح انجام خواهد پذیرفت و طی آن به وسیله کاتتر ، جنین به رحم مادر منتقل می گردد.

در درمان ناباروری با Ivf
نکاتی درباره آی وی اف

عموما بیمار چندین ساعت پس از انتقال جنین ، از مرکز ناباروری ترخیص شده و در دوران نقاهت خود باید از عوامل استرس زا دوری کرده و از انجام کارهای سنگین و خستگی شدید اجتناب نماید.

توجه داشته باشید که پس از انتقال جنین یا به اصطلاح رویان به رحم مادر ، فرآیند لانه گزینی و به دنبال آن بارداری و حاملگی اتفاق خواهد افتاد.

حدودا ۲ هفته بعد از انتقال جنین به رحم ، در راستای ارزیابی هورمون حاملگی یا به عبارتی BHCG ، آزمایشات هورمونی باید انجام گیرند.

ناگفته نماند در برخی موارد متخصص ناباروری ، نسبت به فریز یا منجمدسازی جنین های اضافی به دست آمده اقدام می نماید تا در صورت نیاز به تکرار آی وی اف ؛ بتوان در ادوار بعدی از آن ها استفاده نمود.

لازم به ذکر است که روش Ivf ؛ غالبا برای آن دسته از خانم هایی مورد استفاده قرار می گیرد که لوله های رحمی آن ها با زخم یا انسداد مواجه است یا این که به طور کلی فاقد لوله های رحمی می باشند ؛ البته باید توجه داشت که به دلیل کاهش کیفیت تخمک در سن بالای ۴۰ سال ، امکان باروری و شانس بارداری با روش آی وی اف کاهش خواهد یافت.

از مزایای درمان ناباروری با آی وی اف ؛ باید به این نکته اشاره کرد که در این روش ، می توان لقاح تخمک و اسپرم را به صورت مستقیم مشاهده نموده و تحت کنترل داشت.

درمان ناباروری با Ivf
مراقبت های بعد از درمان ناباروری با Ivf

مراقبت های بعد از آی وی اف ، از اهمیت بالقوه ای برخوردار است و اکیدا توصیه می شود افرادی که این عمل کمک باروری را انجام داده اند ؛ نسبت به رعایت آن تمام تلاش خود را بکار گیرند.

دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از آی وی اف عبارتند از :

افراد باید بعد از انتقال جنین به رحم ، یک شبانه روز استراحت مطلق نمایند ؛ پس از این بازه زمانی ، امکان انجام فعالیت های روتین بلامانع خواهد بود.
البته به خاطر داشته باشید که تا ۲ روز ، قرار گرفتن در وان حمام و شنا کردن ممنوع می باشد.
همچنین تا تثبیت و پایدار شدن وضعیت حاملگی ، باید از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین و ورزش و بلند کردن اجسام با وزن بالا خودداری گردد.
ضمنا توصیه می شود در دوران نقاهت عمل آی وی اف ، افراد رژیم غذایی خود را به نحوی تنظیم کنند که با نفخ و یبوست مواجه نشوند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که افراد پس از انجام آی وی اف ، ممکن است به صورت اندک با ترشحات شفافی روبرو شده یا دچار موارد ذیل شوند :

لکه بینی
تورم جزئی در پستان ها
حساسیت سینه ها در هنگام لمس
گرفتگی خفیف عضلات

مواجهه با موارد فوق الذکر ، هرگز نگران کننده نبوده و از بدیهیاتی است که در پی آی وی اف ممکن است به وقوع بپیوندد.

البته چنانچه فرد دچار خونریزی شدید شده یا با درد متوسط یا شدید مواجه گردد ، حتما باید با پزشک خود تماس حاصل نماید.