12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

مراقبت های بعد از عمل لازک

0 دیدگاه

مراقبت های بعد از عمل لازک

مراقبت های بعد از عمل لازک : امروزه با پیشرفت علم پزشکی در تمامی زمینه ها بخصوص حوزه چشم پزشکی و استفاده از تکنولوژی لیزر ، امکان انجام اعمال لیزری چشم از قبیل عمل لازک ، لیزیک و پی آر کی در درمان عیوب انکساری چشم ( دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم ) فراهم آمده و بدین ترتیب رویای رهایی از عینک های طبی و دستیابی به دیدی واضح و شفاف بدون عینک محقق شده است. ( عمل لازک در گیلان )

عمل لازک از جمله عمل های لیزری چشم به شمار می رود که با تاباندن اشعه لیزر اکسایمر به سطح قرنیه چشم و اصلاح شکل آن ، اختلالات انکساری چشم را مرتفع نموده و می توان از آن به عنوان گزینه مناسبی در راستای حذف عینک یاد کرد.

مراقبت های بعد از عمل لازک

انجام موفقیت آمیز جراحی لازک ، در گرو انتخاب یک چشم پزشک حاذق و استفاده از دستگاه با تکنولوژی بالا و به روز می باشد و پس از آن به رعایت مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد.

توجه به مراقبت های بعد از لیزر بسیار مهم است به طوری دستیابی به نتیجه مورد انتظار در گرو رعایت آنها می باشد.

بنابراین با توجه به اهمیت بسزایی که مراقبت های بعد از عمل لازک بر روی نتیجه این جراحی دارد ، تصمیم داریم در مقاله پیش رو به شرح برخی از اساسی ترین این مراقبت ها اشاره نماییم.
دستورات و مراقبت های بعد از عمل لازک

افراد در پایان عمل لازک ، در صورت وجود درد می توانند از داروهای مسکن تجویز شده توسط پزشک خود استفاده نموده و درد موجود را التیام بخشند.
استفاده از عینک آفتابی مناسب از نکات بسیار مهم پس از انجام جراحی لازک می باشد تا از برخورد مستقیم اشعه خورشید و نور ماورای بنفش آن با چشم جلوگیری نمود.
امکان از سرگیری فعالیت های روزانه بعد از عمل لازک وجود دارد ، اما باید توجه داشت که رانندگی کردن تا چند روز پس از عمل ممنوع است.
استفاده صحیح از قطره های بعد از عمل لازک و همچنین داروهای تجویز شده که پزشک متخصص تجویز می نماید ، باید سر وقت و مطابق دستور به مصرف برسد.

پس از عمل خصوصا در روز های اول ، از مالش و فشار روی چشم ها خودداری نمایید.
استفاده طولانی و خیره شدن به صفحه لپ تاپ ، رایانه ، موبایل ، تلویزیون و تبلت به مدت ۴ الی ۵ روز پس از عمل لازک ممنوع می باشد.
تا مدتی بعد از عمل لازک از خوابیدن به روی صورت و تماس مستقیم صورت و چشم با بالش اجتناب نمایید.
در طول دوران نقاهت عمل لازک ، نباید از لوازم آرایشی مختص چشم استفاده کرد ؛ زیرا لوازم آرایشی در صورت آلوده بودن می توانند سبب بروز عفونت در چشم ها گردند.
از رفتن به استخر و همچنین شنا کردن به مدت ۳ الی ۴ هفته پس از عمل لازک باید خودداری گردد.
تا چند ماه بعد از عمل لازک نباید از لنزهای تماسی رنگی ( زیبایی ) استفاده نمایید.
بعد از عمل لازک ، نیاز به رژیم غذایی خاصی وجود ندارد و شما می توانید از مواد غذایی معمول روزمره استفاده کنید.
حساسیت نسبت به نور و احساس خارش و سوزش چشم ها بعد از عمل لازک شایع بوده و تا چند روز فرد با آن مواجه خواهد بود ؛ لذا از این مسئله نگران نباشید.

توجه داشته باشید چنانچه با گذشت زمان ، از شدت این علائم کاسته نشده و بلکه تشدید نیز گردد حتما باید به پزشک معالج تان رجوع نمایید.