مراقبت های بعد از لیپوماتیک

مراقبت های بعد از لیپوماتیک : لیپوماتیک ؛ از جمله روش های متداول و اثربخش در راستای پیکرتراشی و رسیدن به تناسب اندام می باشد. اولین گام جهت موفقیت آمیز بودن لیپوماتیک ، مراجعه به کلینیک های معتبر می باشد که با بهره وری از مجرب ترین کادر درمانی ، بهینه ترین نتایج را برای مراجعین خود رقم می زنند. ( لیپوماتیک در اهواز )

البته باید خاطر نشان شد که انجام عمل لیپوماتیک تحت نظر پزشک متبحر ، صرفا کسب نتایج قابل قبول از این روش پیکرتراشی را تضمین نکرده و حصول نتایج مطلوب از لیپوماتیک ، پس از انتخاب بهترین کلینیک و باتجربه ترین پزشک ؛ در گرو رعایت مراقبت های بعد از عمل نیز می باشد.

از این رو بر آن شدیم تا در مقاله حاضر ، به شرح اهمّ مراقبت های بعد از لیپوماتیک بپردازیم.

نکات و مراقبت های بعد از لیپوماتیک

در پایان لیپوماتیک ، پانسمانی توسط پزشک معالج بر روی موضع عمل قرار داده می شود ؛ همچنین توصیه می شود که پدهای بسیار جاذب نیز بر روی نواحی لیپوماتیک قرار داده شود.
آنتی بیوتیک و داروهای ضد عفونی را طبق تجویز پزشک استفاده کنید ، نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده نیست.
افراد پس از لیپوماتیک باید به اندازه کافی آب ، آبمیوه یا نوشیدنی های غیر الکلی و بدون گاز بنوشند و بدن خود را هیدراته نگاه دارند.
بیمارانی که عمل لیپوماتیک در ناحیه شکم شان انجام گرفته ، در صورت شل شدن شدید پوست در ناحیه شکم نباید به مدت ۳ تا ۵ روز به حالت ۹۰ درجه بنشینند ؛ زیرا پوست شل ، چروک خورده و مایعات بین سپتوم محبوس شده و این اتفاق سبب تشکیل سروما و تنگی پوست زیر شکم می شود. به این دسته از بیماران توصیه می شود برای جلوگیری از این امر بیشتر دراز بکشند یا راه بروند و کمتر بنشینند.
درد ، تورم و کبودی پس از لیپوماتیک مسئله ای طبیعی است ؛ باید توجه داشت که برای کاهش درد و تورم نباید از آسپیرین ، ادویل و ایپوپروفن استفاده کنید.
لازم به ذکر است که هرگز از کمپرس گرم و سرد در موضع عمل استفاده نکنید.
حداقل تا ۲ هفته بعد از لیپوماتیک ، از شنا کردن خودداری کنید و تا یکماه نیز از دوش گرفتن با آب درجه حرارت بالا ، رفتن به سونا و اتاق بخار خودداری نمایید.
استعمال محصولات حاوی نیکوتین و تنباکو و نیز نوشیدن الکل تا دو هفته پس از لیپوماتیک ممنوع می باشد.
در خصوص زمان شروع ورزش و فعالیت های بدنی سنگین ، حتما با پزشک خود مشورت کنید.
سرگیجه بعد از عمل لیپوماتیک

بعد از لیپوماتیک ، بیمار ممکن است سرگیجه مختصری تجربه کند که معمولا هنگام تغییر وضعیت نشستن به ایستادن یا درآوردن لباس اتفاق می افتد و از بدیهیات عمل می باشد و نگران کننده نیست. اما برای جلوگیری از هر گونه آسیب جدی ، باید فردی همراه تان باشد تا از شما مراقبت نماید.

 

استراحت بعد از لیپوماتیک

استراحت مطلق در چند ساعت اول پس از لیپوماتیک توصیه می شود ؛ اما از روز بعد از عمل باید پیاده روی آهسته در منزل داشته باشید و حتی زمانی که در رختخواب هستید نیز پاهای تان را حرکت دهید تا از لخته شدن خون جلوگیری شود.

هرچه تحرک بیمار در روزهای اول پس از لیپوماتیک بیشتر باشد ، تخلیه مایعات و ترشحات زیرپوستی بهتر انجام می پذیرد.

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک

یک گن مخصوص برای شما تجویز می شود که معمولا باید به مدت ۴ تا ۶ هفته به جز هنگام استحمام آن را در طول شبانه روز بر تن داشته باشید. ( فقط می توانید گن را برای رفتن به حمام بردارید ).

بستن گن بعد از جراحی مزایای زیادی دارد ، اما اغلب بیماران از این مزیت ها آگاهی ندارند ؛ گن می تواند گردش خون را در ناحیه جراحی شده بهبود بخشد و زخم را سریع تر درمان کند.

ایجاد ثبات بیشتر در بافت آسیب دیده و بهبودی ناحیه عمل با حداقل جای زخم ، از جمله مزایای استفاده از گن بعد عمل لیپوماتیک می باشد.

مزیت دیگر گن ، جلوگیری از عفونت ناحیه جراحی شده است ؛ زیرا گن می تواند تا حد زیادی مانع ورود آلودگی محیطی به داخل زخم باز شده و بدین ترتیب درد ، تورم ، التهاب بافت ها و عضلات اطراف آن را کاهش دهد.

تغذیه بعد از لیپوماتیک

برنامه غذایی پس از عمل لیپوماتیک بدین نحو است که تا چند هفته باید از مصرف نمک بپرهیزید و مصرف روغن را نیز کاهش دهید.

همچنین مصرف غذاهای فرآوری شده ، غذاهای شور و شیرین ، چربی اشباع شده ، گوشت و ماهی چرب را باید برای مدت زمان طولانی بعد از عمل لیپوماتیک از رژیم غذایی تان حذف کنید.

توجه داشته باشید که پروتئین ، میوه ها و سبزیجات تازه و  برگ دار ؛ مانند اسفناج ، غلات کامل ، آهن و بسیاری دیگر از مواد معدنی پس از عمل لیپوماتیک ضروری است.