پوسیدگی دندان در درمان ارتودنسی

پوسیدگی دندان در درمان ارتودنسی : یکی از نگرانی های شایع در میان افراد متقاضی برای درمان ارتودنسی ، بروز پوسیدگی دندان در حین ارتودنسی می باشد به همین منظور در این مقاله می خواهیم درباره آن توضیحاتی را مطرح کنیم. یکی از دلایل بروز پوسیدگی دندان در دوران ارتودنسی ، رعایت نکردن بهداشت دهان ودندان توسط بیمار می باشد.( متخصص ارتودنسی کرج )
در صورتی که فرد بهداشت دهان و دندان خود را در دوران ارتودنسی رعایت نکند در اطراف براکت های نصب شده بر روی دندان باکتری ها تجمع می کنند و پس از برداشته شدن پلاک از روی دندان با لکه های سفید روی دندان مواجه می شویم.
این لکه های سفید علاوه بر ظاهر نامناسبی که دارند،در صورت ادامه روند منجر به حفره پوسیدگی دندان خواهند شد و ازینرو پر کردن آنها اجتناب ناپذیر است.
حال ممکن است این سوال در ذهن تان ایجاد شود که چگونه می توان از بروز این لکه های سفید بر روی دندان جلوگیری کرد.

اولین و اصلی ترین روش برای جلوگیری از پوسیدگی و لکه های سفید بر روی دندان پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی از بین بردن پلاک می باشد.
این امر با استفاده مرتب از نخ و مسواک های مخصوص ارتودنسی حاصل می شود.برای این منظور لازمست که ابتدا توسط مسواک های مخصوص ارتودنسی،خرده های غذایی را از اطراف براکت ها تمیز کنید و در ادامه با مسواک های بین دندانی،حدفاصل براکت ها و لثه را با مسواک بین دندانی تمیز کنید.
همچنین می توانید با پرهیز از خوردن برخی از مواد غذایی خاص در این دوران می توانید از ایجاد پلاک های پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.مهمترین غذاهایی که بایستی از آنها اجتناب کنید،نوشابه ها و مواد قندی می باشند.
نحوه از بین بردن لکه های سفید پوسیدگی پس از ارتودنسی دندان
در صورتی که پس از برداشتن براکت های ارتودنسی متوجه وجود لکه های سفید بر روی دندان شوید، توصیه می شود دندان های خود را تمیز نگه دارید و این اجازه را به دندان های خود دهید که طی ۶ ماه پس از برداشتن براکت ها با مایعات دهانی تان اشباع شود و این فرآیند باعث رفع لکه های سفید می شود.
اما در صورتی که پس از گذشت ۶ ماه لکه های سفید از روی دندان های تان پاک نشد می توانید اقدام به انجام فلوراید تراپی کنید.
از دیگر روش های رفع لکه های پوسیدگی دندان می توان به بلیچینگ یا سفید کردن دندان اشاره کرد.
اما همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و فرد می تواند با مراقبت های دقیق از دندان مانع از ایجاد این لکه ها بر روی دندان شود.
ترمیم دندان حین ارتودنسی
به این نکته توجه داشته باشید که در حین درمان ارتودنسی نیز می توان دندان هایی را که دچار پوسیدگی شده اند را درمان کرد اما در صورتی که بریس ها دسترسی به دندان را محدود کرده باشد درمان کمی دشوار تر خواهد بود.
بهترین حالت این است که قبل از شروع ارتودنسی،ترمیم یا عصب کشی دندانهای پوسیده انجام شود ولی اگر بیمار نیاز ضروری برای رفع پوسیدگی دندان داشته باشد و دستری به آن دشوار باشد، متخصص ارتودنسی اقدام به برداشتن بخش کوچکی از براکت می کند تا دندانپزشک به ناحیه دندان پوسیده دسترسی پیدا کند.
البته پوسیدگی دندان در زیر براکت ها نادر است چون چسب براکت ها اجازه نفوذ به این ناحیه را نمی دهد.
البته همانطور که ذکر شد، بهترین متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از بروز این مشکل پیش از اقدام به نصب براکت های ارتودنسی اقدام به رفع کامل مشکلات دهانی فرد می کند.
هزینه ارتودنسی دندان چقدر می باشد؟
درباره هزینه ارتودنسی دندان دکتر فرزین اصلانی مقاله جامعی تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.