11 آوریل 2021
آوریل 11, 2021

کاشت مو

0 دیدگاه

کاشت مو چیست؟

مشکل طاسی یا کم پشتی مو که بنا به دلایل متعددی همچون ژنتیک در افراد بروز کرده و موجب ناراحتی آن ها می شود به راحتی با کاشت مو یا پیوند مو قابل درمان می باشد. روش های متفاوتی برای کاشت مو وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. روشی که پزشکان متخصص کلینیک تخصصی پوست و مو سیما طب زاهدان از آن برای پیوند مو استفاده می کنند روش FIT می باشد که نسبت به سایر روش های موجود دارای مزایای بیشتری بوده و عوارض آن بسیار ناچیز می باشد. ( کاشت مو در زاهدان )

در کاشت مو به روش FIT که از جمله بهترین روش های پیوند موی طبیعی می باشد، پزشک از پانچ کوچک و گردی به منظور خارج نمودن واحدهای فولیکولی مو از ناحیه ای که رشد مو در آن تراکم بیشتری دارد استفاده می شود.

مراحل کاشت مو به روش FIT
با اینکه این روش پیوند مو به دلیل داشتن حداقل میزان تهاجم، کوتاه بودن دوران نقاهت و همچنین نتایج بسیار درخشانی که دارد امروزه بسیار مورد استقبال واقع شده است ولی بعضاً با افرادی مواجه می شویم که نتیجه دلخواه خود را از آن دریافت نکرده و از نتیجه آن رضایت ندارند. دلیل این موضوع در بیشتر مواقع مراجعه به پزشک و کلینیک هایی است که از تجربه و تخصص لازم در این زمینه برخوردار نیستند؛ لذا زمان و دقت کافی را در انتخاب بهترین کلینیک پوست و مو در شهر خود صرف نمایید.

یکی از مهم ترین مراحل کاشت مو انجام مشاوره پزشکی با بیماران است، به همین منظور پزشکان کلینیک تخصصی پوست و مو سیما طب زاهدان قبل از انجام این روش برای افراد با آن ها به طور کامل صحبت کرده، در رابطه با توقعاتشان جویا شده، سوابق بیماری آن ها را بررسی کرده و بعد از آگاهی از علت ریزش مو و میزان آن، بهترین روش درمانی را برای آن ها انتخاب می نمایند. در ادامه مراحل پیوند مو به روش FIT را آورده ایم:

مراجعه فرد به کلینیک پوست و مو و انجام مشاوره با وی
عکسبرداری
طرح پردازی نواحی دریافت کننده و اهدا کننده
خارج کردن واحدهای فولیکولی لازم از نواحی اهدا کننده
آماده کردن واحدهای فولیکولی
استراحت
کاشت واحدهای فولیکولی
رعایت نکات و توصیه های بعد از کاشت مو توسط بیمار
مراقبت های بعد از کاشت مو
در ذیل به نکاتی اشاره کرده ایم که رعایت و انجام آن ها تاثیر بسزایی در دستیابی به بهترین نتیجه از این روش دارد و همچنین از بروز عوارض جدی در فرد جلوگیری می کند:

نحوه خوابیدن پس از کـاشت مو
توصیه دکتر موسی بیات ، متخصص پوست زاهدان به افراد این است که به پشت و به حالت نیمه قائم بخوابند. از همین رو در زیر سر خود دو بالشت قرار دهید؛ این وضعیت موجب می شود تا تورم ایجاد شده در پوست شما هرچه سریع تر کاهش پیدا کرده و برطرف شود.

از موهای تازه کاشته شده خود با استفاده از بالشت مسافرتی محافظت نمایید.

مدیریت درد
تا چند روز بعد از عمل کاشت مو کمی درد احساس خواهید کرد که کاملاً طبیعی می باشد.

بعضی از بیماران هنگام خوابیدن در روزهای ابتدایی بعد از کاشت دارای مشکل بوده و احساس ناراحتی دارند. این درد خفیف و ناراحتی به راحتی و با مصرف مسکن های تجویز شده توسط پزشک قابل کنترل می باشد.

نکته حائز اهمیت در این رابطه این است که به هیچ عنوان نباید اقدام به مصرف خودسرانه دارو نمایید زیرا این کار ممکن است موجب بروز برخی مشکلات در شما شود.

تورم پس از کاشت مو
بعد از کـاشت مو امکان دارد در برخی نواحی صورت به خصوص اطراف چشم ها و ناحیه پیشانی تورم داشته باشید که این عارضه تا حدود ۲ تا ۵ روز بعد از کاشت مو ادامه خواهد داشت.

برای ایجاد تسریع در روند فروکش تورم ناشی از انجام این روش، بر روی نواحی دارای ورم کمپرس یخ بگذارید.

نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که تحت هیچ شرایطی نباید بر روی نواحی اهدا کننده و گیرنده خون کمپرس یخ بگذارید.

همچنین در نظر داشته باشید که ورم ناشی از کـاشت مو به هیچ وجه خطرناک نبوده و نیازمند مصرف هیچگونه دارویی نیست.

خارش، پوسته پوسته شدن و خونریزی پس از کـاشت مو
بعد از گذشت حدود ۱ تا ۲ هفته بعد از پیوند مو نباید خبری از پوسته، زخم و خون خشک شده بر روی پوست سر باشد.

چنانچه بعد از گذشت ۲ هفته هنوز بر روی سرتان پوسته وجود داشت می توانید آن ها را به آرامی و هنگام شستن موها پاک نمایید.

خارش پوست از جمله شایع ترین مسائلی است که افراد بعد از کاشت مو با آن روبرو می شوند که کاملاً طبیعی بوده و به طور معمول بعد از حدود ۱۰ تا ۱۵ روز برطرف می گردد. به هچ عنوان اقدام به خاراندن مناطق اهدا کننده و گیرنده نکنید زیرا این کار ممکن است بر روی نتیجه پیوند مو تاثیر منفی بگذارید.

این امکان وجود دارد که بعد از کاشت بر روی بالشت خود کمی مایع ازجمله مقداری خون مشاهده نمایید. جای هیچگونه نگرانی نیست زیرا این عارضه خونریزی نبوده بلکه تنها مایع تزریق شده ای می باشد که از پوست سرتان خارج می گردد.

هزینه کاشت مو
یکی از موضوعاتی که افراد سوالات زیادی در رابطه با پیوند مو می پرسند این است که هزینه این روش چقدر است؟ در پاسخ باید بگوییم که پیش از معاینه بیمار نمی توان هزینه دقیقی را به او اعلام کرد زیرا هزینه پیوند مو به فاکتورهای بسیاری همچون وسعت ناحیه تحت درمان، شدت ریزش مو و غیره بستگی دارد.