11 آوریل 2021
آوریل 11, 2021

بیماری بواسیر

0 دیدگاه

درمان بیماری بواسیر

بیماری بواسیر چیست؟ به هموروئید ، بواسیر نیز گفته می شود که همان رگ های خونی ملتهب و متورم در ناحیه مقعد و ناحیه تحتانی راست روده است. این رگ ها می توانند مانند رگ های واریسی در پاها براثر فشار کشیده شوند. ( درمان بیماریهای نشیمنگاهی )

بواسیر معمولاً خطرناک، مسری یا تهدید کننده زندگی نیست. همه افراد بافت بواسیر را به عنوان بخشی از آناتومی طبیعی خود دارند. فقط در اقلیت مردم بواسیر بزرگ می شود. بافت بواسیر در کانال مقعدی و ناحیه مقعدی قرار دارد و از عروق خونی، بافت همبند و مقدار کمی عضله تشکیل شده است.

بواسیر یا هموروئید دو نوع اصلی داخلی و خارجی دارد. بواسیر داخلی با مخاط پوشانده شده است که به لمس، درد، کشش و دما حساس نیست ، در حالی که بواسیر خارجی با پوستی پوشانده می شود که بسیار حساس است. هنگامی که عارضه ای ایجاد می شود، هر دو نوع بواسیر می تواند علائم و روش های درمانی بسیار متفاوتی داشته باشد.

چه عواملی باعث بروز بواسیر می شوند؟

دلایل ایجاد بواسیر افزایش فشار به حرکت روده و تورم درشرایطی مانند بارداری و یبوست مزمن یا اسهال، وراثت و افزایش سن است.

علائم بواسیر چیست؟

بسیاری از افراد بواسیر را تجربه می کنند اما تقریباً پنج درصد از افراد علائم بواسیر را داشته و فقط تعداد کمی از این بیماران نیاز به جراحی دارند.

بیماران ممکن است علائم ناشی از بواسیر داخلی یا خارجی یا هر دو را تجربه کنند. همچنین همانطور که گفتیم همه علائم ندارند.

درد یا حساسیت می تواند در حین حرکات روده ایجاد شود. شایع ترین علامت بواسیر داخلی خون قرمز روشن در مدفوع است. بواسیر داخلی ممکن است به خارج از بدن نفوذ کند، تحریک و دردناک شود که در این صورت بواسیر بیرون زده می باشد.

علائم بواسیر خارجی شامل تورم دردناک یا توده سخت در مقعد است. کشیدن ، مالش یا تمیز کردن اطراف مقعد ممکن است باعث خونریزی و خارش شود.

ترشح مخاط ممکن است باعث خارش شود. برخی از بیماران علائم طولانی مدت دارند که منتسب به بیماری بواسیر نیستند. سایر بیماری های جدی مانند سرطان مقعد و روده بزرگ باید با مشاوره متخصص روده بزرگ منتفی شوند.

بواسیر چگونه درمان می شود؟

برای درمان بواسیر از دو روش ذیل کمک گرفته می شود:

درما های خانگی بواسیر :
حرکات نرم روده برای پیشگیری و درمان بواسیر مهم است. از همین رو رژیم غذایی با فیبر بالا و نوشیدن مایعات فراوان از اهمیت بالایی برخوردار است.
حمام سیتز (نشستن در وان آب گرم چندین بار در روز)، بسته های یخ، کرم یا شیاف می تواند به کاهش درد کمک کند.
غلات ، میوه ها و سبزیجات بیشتر بخورید.
مایعات به ویژه آب بیشتربنوشید.
از یبوست خودداری کنید؛ زور زدن هنگام مدفوع کردن می تواند بواسیر را بدتر کند.
اگر خون روی مدفوع یا دستمال توالت یا توالت مشاهده کردید ، با پزشک خود تماس بگیرید.
درمان های جراحی بواسیر :

برخی از بواسیرها با جراحی درمان می شوند. درمان شامل بستن باند لاستیکی ، اسکلروتراپی ، گرمای الکتریکی یا لیزری (انعقاد لیزری) یا نور مادون قرمز (فوتوکوآگولاسیون مادون قرمز) و هموروئیدکتومی است.

بستن یک نوار لاستیکی در اطراف بواسیر گردش خون را قطع می کند و بواسیر از بین می رود.
اسکلروتراپی از یک ماده شیمیایی برای کوچک شدن بواسیر استفاده می کند. برای روش های گرما و نور، از ابزار خاصی برای سوزاندن بواسیر استفاده می شود.
هموروئیدکتومی جراحی برای از بین بردن هموروئید به طور دائمی است.
هموروئید داخلی :

خونریزی بدون درد مقعدی یا افتادگی بافت مقعدی اغلب با بواسیر داخلی همراه است. پرولاپس، افتادگی یا خارج شدن بافت بواسیر از داخل مقعد به سمت بیرون است و اغلب در قسمت خارجی مقعد احساس می شود.

این بافت غالباً خودبخود به داخل برمی گردد یا می تواند توسط بیمار به داخل رانده می شود. خونریزی بواسیر داخلی معمولاً قرمز روشن است، روی کاغذ توالت و کاسه توالت دیده می شود یا روی مدفوع رگه دار باشد.

همه بیماران مبتلا به بواسیر داخلی خونریزی قابل توجهی نخواهند داشت. بافت افتاده ممکن است منجر به تحریک و خارش قابل توجهی در اطراف مقعد شود.

بیماران همچنین ممکن است از ترشح مخاط، مشکل در تمیز کردن خود بعد از مدفوع یا احساس عدم خروج “مدفوع” ازمقعد با حرکات روده ای شکایت کنند.

 

 

 

علت بروز بواسیر چیست؟

بواسیر با افزایش فشار داخل شکم مرتبط و انتقال آن به ناحیه مقعد مرتبط است. فشار آوردن دفع، یبوست، اسهال، بارداریو الگوی نامنظم روده را می توان از عوامل  بروز این عارضه نامید. به نظر می رسد این عوامل با گذشت زمان ممکن است به افتادگی بافت داخلی بواسیر یا بزرگ شدن یا ترومبوز بافت خارجی بواسیر کمک کنند.

تشخیص بواسیر :

بواسیر در بسیاری از موارد با معاینه فیزیکی مقعدی تشخیص داده می شود. معاینه مقعدی یک روش معمول برای تشخیص بواسیر است ، اگرچه ممکن است بسیاری از افراد به دلیل خجالت نگران انجام این آزمایش باشند. پزشکان تلاش خواهند کرد بیماران تا حد امکان احساس راحتی کنند. ممکن است همیشه احساس بواسیر داخلی با انگشت امکان پذیر نباشد.

آنوسکوپی:

پزشک ممکن است از آنوسکوپ برای مشاهده داخل رکتوم استفاده کند. آنوسکوپ یک لوله باریک و کوتاه است که چراغی روی آن قرار دارد و می توان آن را در راست روده قرار داد. با استفاده از این دستگاه ، پزشک می تواند نگاه کامل تری به ساختارهای داخل آن داشته و ببیند بواسیر وجود دارد یا توضیح دیگری درباره علائم بدست آید. آنوسکوپی ممکن است باعث ناراحتی مختصر شود، اما درد ایجاد نکند و در عرض یک یا دو دقیقه تمام شود.

هنگامی که بواسیر باعث درد و خونریزی می شود، لازم است سایر موارد ازجمله فیشر مقعدی، شقاق مقعدی و سرطان روده بزرگ، بیماری کرون، التهاب روده که با درد و خونریزی مقعدی همراه است را نیز درنظر بگیرید.

هموروئیدکتومی :

این جراحی معمولا برای درمان بواسیرخارجی و داخلی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود.

هموروئیدوپکسی :

این جراحی معمولاً در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. منگنه جراحی بواسیر پرولاپس را دوباره در داخل رکتوم قرار می دهد و خون رسانی را قطع می کند تا بافت منقبض و دوباره جذب شود.

مراقبت های بعد از درمان بواسیر :
درد مقعدی خواهید داشت، از همین رو پزشک داروی مسکن تجویز می کند.
رژیم غذایی با فیبر بالا، نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز ، استفاده از ملین برای رفع فشار به روده هنگام دفع، پرهیز از هرگونه فعالیت شدید، بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین به بهبودی کمک می کند.​