11 آوریل 2021
آوریل 11, 2021

جراحی انحراف بینی

0 دیدگاه

عمل جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : استخوان، غضروف، بافت های زیرپوستی و پوست ساختار تشکیل دهنده ساختمان بینی هستند؛ قسمت بالایی بینی از استخوان تشکیل شده، در وسط بینی یک غضروف بزرگ به نام سپتوم یا تیغه میانی قرار دارد و دو غضروف نیز در بالا و پایین بینی قرار دارند. ( جراح بینی )

زمانی می گوییم بینی دچار انحراف است که تیغه میانی آن به یک سمت منحرف بوده و مقدار انحراف به حدی باشد که موجب ایجاد علائم بالینی و مشکلات تنفسی در اشخاص شده باشد.

دلایل انحراف بینی چیست؟
امکان دارد کجی و انحراف بینی به طور مادرزادی در فرد وجود داشته باشد؛ چنانچه در حین زایمان و در اثر تنگی رحم به جنین فشار وارد شود ممکن است تیغه بینی منحرف گردد.

همچنین در برخی موارد بعد از زایمان، طی چند سال و در فرآیند رشد بینی اتفاق می افتد.

عوامل دیگری نیز در کج شدن تیغه بینی نقش دارند که از این میان می توان به وارد شدن ضربه به بینی در دوران کودکی اشاره کرد؛ والدین می بایست به شکستگی های ایجاد شده در اثر ضربه به بینی کودکان شان توجه ویژه نمایند زیرا اگر این شکستگی ها به موقع درمان نشوند امکان دارد به کج شدن و انحراف تیغه بینی منجر گردند.

تشخیص و درمان انحراف بینی
دکتر مجتبی میرزاده ابتدا از معاینه بالینی به منظور تشخیص این عارضه بهره گرفته و در صورت لزوم در اقدام بعدی به انجام سی تی اسکن، آندوسکوپی بینی و سینوس و سایر اقدامات پاراکلینیکی بر روی افراد می پردازند و به این ترتیب اگر تیغه بینی دچار انحراف باشد آن را تشخیص داده و برای درمان آن اقدام می نمایند.

نکاتی که افراد در رابطه با انحراف بینی باید بدانند این است که لیزر هیچ تاثیری در درمان این مشکل نداشته و همچنین همه انحرافات تیغه بینی به جراحی نیاز ندارند.

افرادی ملزم به انجام جراحی بینی هستند که شرایط ذیل را داشته باشند:

ظاهر بینی در اثر انحراف تیغه کج شده و تحت تاثیر قرار گرفته باشد.
بینی دچار عدم تقارن باشد.
تنفس فرد با اختلال مواجه باشد.
انحراف موجب بروز سینوزیت در فرد و گرفتگی یک یا دو طرفه بینی شده باشد.