11 آوریل 2021
آوریل 11, 2021

جراحی بینی گوشتی

0 دیدگاه

عمل جراحی بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی : بینی بسیاری از افراد گوشتی و بزرگ بوده و موجب ناراحتی آن ها می شود ولی به دلیل باورهای اشتباهی که در رابطه با فرم دهی و احتمال برگشت پذیری این نوع بینی ها دارند از انجام این جراحی زیبایی سرباز می زنند. ( جراح بینی کرج )

در ادامه توضیحات جامعی در رابطه با مشخصات بینی های گوشتی، نحوه جراحی و احتمال برگشت پذیری آن ها ارائه نموده ایم.
خصوصیات بینی های گوشتی
بارزترین خصوصیت این نوع بینی ها، پهن بودن سر بینی و همچنین پوست ضخیم به همراه غدد چربی فراوان است.

غضروف این نوع بینی ها ضعیف می باشد به طوریکه نوک بینی با کمی فشار دست به راحتی به سمت پائین خم می شود. به بیان دیگر ساختار حمایتی و نگهدارنده این نوع بینی ها به دلیل ضعف غضروف ها ضعیف می باشد.

از دیگر خصوصیات بینی های گوشتی این است که نوک بینی و کناره های آن وقتی عقب و سربالا نگه داشته می شود حالت ذوزنقه یا نیم دایره پیدا می کنند.

نکته دیگری که در بیشتر بینی های گوشتی به چشم می خورد این است که به جای اینکه نوک بینی پهن باشد، پهن ترین قسمت بینی ناحیه ای است که کمی بالاتر از نوک بینی قرار دارد.

با توجه به گفته های فوق به جای کوچک کردن و برداشتن غضروف های ضعیف بینی باید آن ها را اصلاح و تقویت نمود.
انواع بینی گوشتی
بینی های گوشتی را می توان به دو نوع ذیل تقسیم کرد:

بینی گوشتی با منافذ زیاد و بزرگ و غدد چربی فراوان
پوست این نوع بینی ها دارای منافذ بزرگ با غدد چربی زیرپوستی فعال می باشد. در برخی موارد چرب بودن بیش از حد پوست مشکل ساز بوده و جراح با تجویز داروهای مشخص و رژیم غذایی مناسب قادر به کنترل آن می پردازد.

چنانچه برای کنترل این مشکل پوستی از داروهای خاصی استفاده می کند حتماً پزشک خود را پیش از جراحی از آن مطلع نمایید. گاهی اوقات مصرف همزمان این داروها با عمل بینی موجب می شود تا گوشت اضافه در محل برش ها ایجاد شده و دردسرساز شود.

بینی گوشتی با پوست بسیار ضخیم و غدد چربی کم کار
پوست این نوع بینی ها معمولاً براق، ضخیم و قرمز است. فعالیت غدد چربی در این نوع از بینی های گوشتی کمتر از نوع اول می باشد.
تکنیک های جراحی بینی گوشتی و نکات مهم آن
تکنیک های استفاده شده برای جراحی بینی استخوانی و گوشتی به دلیل جبران ضعف های آناتومی بینی گوشتی کاملاً با هم متفاوت می باشد.

هدف از جراحی بینی گوشتی ظرافت بخشیدن به بینی و کوچک کردن نوک آن است به طوری که حداقل صدمه ممکن به غضروف های آسیب پذیر آن وارد شود.

در گذشته که علم پزشکی پیشرفت چندانی نکرده بود جراحان برای فرم دادن به بینی غضروف های آن را تا حد ممکن برمی داشتند که این کار موجب باز شدن فضا برای ایجاد چربی های جدید می شد. این امر در نهایت موجب می شد تا فرم زیبای بینی بعد از مدت زمان کوتاهی از بین رفته و بینی به حالت قبل خود باز گردد.

در شیوه نوین جراحی بینی های گوشتی، کاهش ضخامت پوست بینی اولین اقدامی است که جراحان بینی در جهت رفع ایرادات بینی می نمایند. در این روش غضروف تنها در صورتی که موجب نازیبایی فرم و قوس های بینی شده باشد تقلیل می یابد.

در مواردی ممکن است نیاز به تقویت غضروف های بینی باشد که پزشک برای این کار از غضروف گوش یا غضروف سایر مناطق کمک گرفته و آن را به بینی پیوند می زند.

همچنین در صورتی که استخوان بینی پهن باشد می توان آن را با برش های دقیق و روش های خاص و تا حدی که به بینی آسیب وارد نشود باریک نمود.

افراد باید به این نکته توجه داشته باشند که در صورت تضعیف غضروف این نوع بینی ها ممکن است نوک بینی به دلیل سنگین بودن پوست بعد از جراحی دچار افتادگی شود.

آیا فرم بینی گوشتی بعد از جراحی برگشت پذیر است؟
از جمله دغدغه هایی که افراد در رابطه با جراحی بینی گوشتی دارند در مورد برگشت پذیری آن به فرم پیش از جراحی می باشد.

در گذشته هیچگونه تضمینی برای عدم برگشت بینی گوشتی به فرم اولیه وجود نداشت در نتیجه این دغدغه مشکلی انکارناپذیر بود.

اما امروزه و با توجه به پیشرفت علم پزشکی و دستیابی به شیوه های نوین جراحی نگرانی در این رابطه کاملاً بی مورد است.

تورم بعد از جراحی بینی گوشتی
برش زدن پوست و ایجاد تغییر در ساختار بینی موجب بروز عوارضی در بیمار می شود که یکی از شایع ترین آن ها تورم می باشد.

میزان و شدت تورم بروز یافته در هر فرد و با توجه به فاکتورهای متعدد متفاوت می باشد. از جمله مهم ترین این فاکتورها میزان ضخامت پوست بینی است.

هر چه پوست بینی ضخیم تر باشد، میزان تورم بیشتر خواهد بود. دقیقاً به همین علت است که تورم ناشی از جراحی بینی گوشتی به مراتب از تورم ناشی از جراحی بینی استخوانی شدیدتر می باشد.

ورم به مرور زمان و با رعایت نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم کاهش یافته، در بینی های استخوانی بعد از ۶ تا ۱۲ ماه و در بینی های استخوانی بعد از ۱۲ تا بعضاً ۲۴ ماه به طور کامل فروکش نموده و فرد نتیجه نهایی را مشاهده خواهد نمود.

نکات موثر در کاهش تورم بینی
در ذیل نکات و دستورالعمل هایی را آورده ایم که رعایت آن ها به روند فروکش کردن تورم ناشی از جراحی بینی سرعت می بخشد:

به هیچ عنوان در روزهای ابتدایی غذاهای جویدنی نخورید؛ عمل جویدن توسط فک بالا انجام می شود. از طرفی چون فک بالا به بینی متصل است، حرکات زیاد آن موجب شدید شدن ورم بینی می شود. از همین رو فقط غذاهای آبکی و نرم میل نمایید.
سدیم موجود در نمک منجر به تشدید تورم بینی می شود. لذا از مصرف فست فودها و غذاهایی که در پخت آن ها از نمک و سدیم زیادی استفاده شده است خودداری کنید.
سرتان را به هیچ عنوان به سمت پایین نیاندزید ؛ گردش خون با این کار در ناحیه سر و صورت افزایش و در نتیجه ورم بینی بیشتر می شود.
هنگام خواب زیر سر خود دو یا چند بالشت بگذارید.
در ۳ روز ابتدایی بر روی نواحی دارای تورم کمپرس سرد و در ۳ روز بعدی کمپرس گرم قرار دهید.
حتما بر روی بینی خود چسب بزنید؛ این کار تاثیر بسزایی در کاهش ورم بینی دارد.
طی روزهای ابتدایی کمتر حرف بزنید، فین نکرده و به طور شدید نخندید.
استحمام را در حضور یک شخص همراه انجام دهید؛ بر روی یک صندلی نشسته، سر را به عقب خم کرده و از فرد بخواهید تا بدن و موهای تان را شستشو دهد. با این کار برای شستشوی خود ناگزیر به انداختن سر به سمت پایین نبوده و در نتیجه تورم بینی تان شدت نمی یابد.
تزریق کورتون بعد از جراحی بینی
در برخی موارد روند کاهش تورم بسیار کند بوده و حتی بعد از یک سال ورم آنطور که باید فروکش نمی کند. در چنین شرایطی، پزشک با صلاحدید خود اقدام به تزریق آمپول کورتون به بینی می نماید.

به هیچ عنوان اصرار به تزریق بیش از حد این آمپول به بینی خود نکنید زیرا ممکن است بعد از مدتی ظاهر بینی ناخوشایند شده و فرورفتگی هایی در اثر تزریق بر روی آن ایجاد گردد.