12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

جراحی زیبایی پلک

0 دیدگاه

جراحی زیبایی پلک

جراحی زیبایی پلک : به طور کلی چشم ها نمایانگر سن ، حالات هیجانی و خلقی افراد هستند. در اثر افزایش سن و برخی عوامل دیگر اعم از ژنتیک ، عوامل محیطی و غیره ؛ چهره مستعد پیدایش چین و چروک می گردد. متاسفانه این اتفاق زودتر از دیگر اعضای صورت ، متوجه چشم ها و پلک ها می شود. ( جراح پلاستیک تهران )

جراحی زيبايی پلک با نام علمی بلفاروپلاستی ، جزو یکی از عمل های زیبایی است که طی آن ایردات و نقائص پلک بالا و پایین که سبب پیرتر به نظر رسیدن چهره می شوند ، مرتفع شده و بدین ترتیب چشم ها جوانی و شادابی خود را باز می یابند.

جراحی زیبایی پلک
کاندیدای مناسب جراحی زیبایی پلک

به طور کلی برای انجام جراحی زيبايی پلک ، می بایست فرد از فاکتورهای کامل سلامت برخوردار بوده و به بیماری خاصی مبتلا نباشد.
داشتن انتظاراتی معقولانه و واقع بینانه از جراحی زیبای پلک از دیگر ملزومات انجام این عمل است.

افرادی که مازاد بر موارد فوق ، شرایط ذیل را نیز دارا باشند می توانند نسبت به انجام جراحی زیبایی پلک اقدام نمایند :

افرادی که حداقل ۳۵ سال سن دارند ، البته لازم به ذکر است که در برخی موارد به صلاحدید پزشک ممکن است انجام جراحی زیبایی پلک برای افراد جوان تر نیز امکان پذیر باشد.
افرادی که پلک های تحتانی آن ها با پف مواجه است و این امر سبب خسته به نظر رسیدن چهره ایشان شده است.
افرادی که که در ناحیه پلک های فوقانی خود دچار افتادگی هستند و این افتادگی در پاره ای موارد به حدّی است که در میدان دید آن ها اختلال ایجاد نموده است.

جراحی زیبایی پلک چه مواردی را بهبود نمی بخشد ؟

توجه داشته باشید که با جراحی زیبایی پلک ، امکان درمان و رفع حلقه های سیاه اطراف چشم وجود ندارد.
با جراحی زیبایی پلک ، نمی توان چین و چروک های موجود در اطراف پلک را برطرف نمود.

جراحی پلک چگونه انجام می گیرد ؟

لازم به ذکر است که جراحی زيبايی پلک در اکثریت موارد تحت بی حسی عمومی انجام می گیرد لذا نیازی به بستری شدن ندارد ؛ البته در موارد استثنایی و بنا به تشخیص پزشک معالج ممکن است این جراحی ، تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد.

توجه داشته باشید که برش در جراحی زيبايی پلک ، بر اساس انتخاب جراح و امکانات و شرایط موجود می تواند با استفاده از تیغ جراحی یا به کمک اشعه لیزر ( جراحی پلک با لیزر ) انجام گیرد.

جراحی زیبایی پلک
جراحی پلک فوقانی

در جراحی پلک فوقانی ؛ کیسه های چربی و پوست اضافی پلک بالا برداشته می شوند.

در حالت کلی ، جراحی پلک بالا منجر به بهبود فرم و نیز موقعیت پلک فوقانی شده و نیز در صورتی که پوست اضافی یا افتادگی پلک سبب محدودیت در میدان دید فرد شده باشد ، این مشکل نیز با جراحی پلک بالا قابل رفع خواهد بود.

بخیه های این جراحی در خط پشت پلک ایجاد می شوند و از این رو قابل رویت نمی باشند.
جراحی پلک تحتانی

جراحی پلک تحتانی یا پایینی ، غالبا با هدف رفع پف زیر پلک انجام می پذیرد.

به منظور برطرف نمودن پف پلک ، ممکن است پزشک متخصص با برداشتن چربی های اضافی موجود در این ناحیه به اصلاح این مشکل بپردازد یا این که با جابجا نمودن چربی های موجود در پلک تحتانی اقدام به رفع این اختلال نماید.

به طور کلی در اکثر موارد جراح با ایجاد برشی در پشت پلک پایین یعنی بخش ملتحمه چشم ، چربی های اضافی موجود در این بخش را تخلیه می نماید.

بخیه ها در زیر خط مژه لحاظ می گردند و در نتیجه به هیچ عنوان قابل مشاهده نخواهند بود.
دوره نقاهت جراحی پلک

معمولا ۷ الی ۱۰ روز بعد از عمل جراحی پلک ، افراد قادر به بازگشت به امور روزمره خود خواهند بود.
مراقبت های بعد از جراحی پلک

پلک ممکن است احساس سفتی و درد کند ، آبریزش از چشم ، خشکی چشم ، چسبنده ، خارش دار یا حساس به نور باشد. بینایی ممکن است برای چند روز تار باشد. پزشک برای کمک به درد و ناراحتی دارو تجویز می کند.
تمیز نگه داشتن پلک و جلوگیری از مالیدن آن مهم است.
بخیه ها ممکن است جذبی باشند یا پزشک ۳ تا ۵ روز پس از جراحی بخیه را می کشد. پلک ممکن است متورم و کبود شود. بعد از یک تا سه ماه برطرف می شود.
بعد از چراحی افتادگی پلک یا پتوز، ممکن است پلک به سمت پایین نیاید یا ممکن است هنگام خواب متوجه شوید که پلک کاملاً بسته نمی شود. دراین صورت، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است برای مرطوب نگه داشتن چشم، قطره یا ژل تجویز شود.
وقتی احساس خستگی می کنید، خواب کافی به بهبودی شما کمک می کند.
چندین روز پس از جراحی، سرتان را با استفاده از ۲ یا ۳ بالش بالاتر از سطح قلب قراردهید و بخوابید.
چشمان شما به راحتی خسته می شوند. چند روز اول مطالعه، کار با رایانه و تماشای تلویزیون را محدود کنید.
از لنزهای تماسی حدود ۲ هفته استفاده نکنید یا تا زمانی که پزشک اجازه دهد.

سایر مراقتبت های بعد از جراحی پلک

دو هفته از آرایش چشم خودداری کنید. همچنین از کرم صورت یا لوسیون خودداری کنید.
می توانید روز بعد از جراحی دوش بگیرید یا موهای خود را بشویید. آب ، صابون ، شامپو ، اسپری مو و لوسیون اصلاح را یک هفته از چشم دور نگه دارید.
یک هفته چشم خود را مالش یا فشار ندهید.
ده روز پس از جراحی موهای خود را رنگ نکنید.
دو هفته یا تا زمانی که پزشک اجازه دهد ، خم نشوید و هیچ فعالیت سختی مانند دوچرخه سواری ، آهسته دویدن ، وزنه برداری یا ورزش های هوازی را انجام ندهید.
یک تا دو هفته از شنا ، وان های آب گرم ، باغبانی و غبارروبی خودداری کنید.
یکسال پس از جراحی در روزهای روشن از عینک آفتابی استفاده کنید.
اگر آسپرین یا برخی دیگر از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید، از پزشک خود زمان مصرف مجدد دارو را بپرسید.
هنگام استفاده از کمپرس سرد، چشم خود را ببندید و ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی آن یخ یا یک بسته سرد قرار دهید. سعی کنید سه روز آینده (وقتی بیدار هستید) یا تا زمانی که تورم کاهش یابد ، هر یک تا دو ساعت یکبار این کار را انجام دهید. یک پارچه نازک بین یخ و پوست خود قرار دهید.

هزینه جراحی پلک

از آن جا که جراحی پلک یکی از اعمال جراحی زیبایی است ، قاعدتا هزینه های آن تحت پوشش بیمه نمی باشد.

به طور کلی هزینه نهایی جراحی پلک ، تحت تاثیر عوامل و پارامترهای متعددی است و بسته به وسعت درمان و غیره متغیر می باشد لذا پس از بررسی و معاینه بیمار ، هزینه قطعی آن مشخص می گردد.

بنابراین افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند جهت اطلاع از هزینه دقیق عمل می بایست به پزشک متخصص در این حوزه مراجعه نمایند.