12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

جراحی هیدروسفالی

0 دیدگاه

جراحی هیدروسفالی

جراحی هیدروسفالی : هر فردی در درون مغز و نخاع دارای مایع مغزی نخاعی می باشد که به آرامی در حال گردش دراطراف مغز نخاع و بطن های مغزی بوده و مواد غذایی را به آن ها می رساند و مواد زائد را از مغز و نخاع دور می کند. این مایع حجمی در حد ۱۵۰ سی سی داشته که در طول شبانه روز سه نوبت بازجذب و تولید می شود. ( جراح مغز )

در صورتی که این جریان این مایع در مسیر خروج از بطن های مغزی مسدود شود بطن های مغزی بزرگ شده و باعث افزایش فشارداخل جمجمه می شود که به این وضعیت هیدروسفالی گفته می شود.

این وضعیت در نوزادان و شیرخواران بدلیل بسته نشدن درزهای جمجمه در مقایسه با بزرگسالان تظاهرات متفاوتی دارد.

این عارضه ممکن است باعث آسیب دائمی به مغز شود بنابراین بسیار حائز اهمیت می باشد که علائم آن را بدانید و با مشاهده آن ها سریعا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

جراحی هیدروسفالی
علائم هیدروسفالی به شرح ذیل می باشد:

نشانه های این نوع بیماری در نوزادان عبارت است از :

برآمدگی و تورم و سفتی روی ملاج
افزایش سریع اندازه دوره سر
ثابت شدن چشم های به سمت پایین
تشنج
گریه و بدخلقی زیاد نوازد
استفراغ
خواب آلودگی زیاد
کم شیر خوردن
ضعف وشُلی عضلات

نشانه های بیماری هیدروسفالی در اطفال و کودکان :

گریه های کوتاه همراه با جیق های بلند
تغییر در رفتارهای کودک
تغییر در ساختار صورت
انحراف چشم ها
سردرد
اسپاسم عضلانی
تاخیر در رشد
ناراحتی هنگام خوردن غذا
خواب آلودگی بیش از حد
حساس و زود رنج شدن کودک
ناهماهنگ بودن حرکات بدن
بی اختیاری ادرار
بزرگ تر بودن اندازه سر از حالت طبیعی
مشکل در بیدار ماندن و بیدار شدن از خواب
استفراغ و حالت تهوع
تشنج
ناتوانی در تمرکز حواس

نشانه های بیماری هیدروسفالی در جوانان و میانسالان :

تغییر در شیوه راه رفتن
اختلال در عملکردهای ذهنی
بروز مشکل در کنترل ادرار و مدفوع
سردرد
خواب آلودگی غیرمعمول و یا ناتوانی در بیدار ماندن

تشخیص بیماری هیدروسفالی :

بیمار پس از اینکه به جراح مغز و اعصاب مراجعه کرد ممکن است بر اساس سن ایشان بررسی هایی همچون سونوگرافی ، ام آر آی و سی تی اسکن مغز تجویز می شود.

پس از بررسی دقیق نتایج این بررسی ها و میزان رشد دور سر در نوزادان و اطفال، پزشک نوع بیماری و شدت آن را تعیین کرده و بر اساس آن بهترین روش درمانی را تجویز می نماید.
درمان بیماری هیدروسفالی

در صورتی که این بیمای به موقع درمان نشود کشنده می باشد، البته به این نکته توجه داشته باشید که درمان این بیماری ممکن است آسیب هایی که به مغز وارد شده را نتواند ترمیم کند.

اما هدف از درمان این است که از آسیب بیشتر به مغز و از بین رفتن فرد جلوگیری شود.

برای درمان بیماری هیدروسفالی باید روند طبیعی جریان مایع مغزی نخاعی به درستی انجام شود به همین منظور ممکن است پزشک جراح مغز و اعصاب اقدام به جراحی هیدروسفالی کند.

جراحی-هیدروسفالی
روش های جراحی هیدروسفالی عبارتند از :

شانت مغزی و ونتریکولوستومی
شانت مغزی :

در این روش درمانی شانت از طریق جراحی در مغز بیمار قرار داده می شود.

شنت از یک لوله بلند و یک پمپ تشکیل شده و می توان گفت که سیستم لوله کشی مایع مغزی نخاعی می باشد، پمپی که در این سیستم تعبیه شده کمک می کند که مایع مغزی نخاعی درجهت صحیح جریان پیدا کند.

جراح مغز یک سمت لوله شنت را در مغز و سمت دیگر آن را در سینه یا حفره شکمی قرار می دهد، به این ترتیب مایع از مغز خارج شده و در جایی دیگر ریخته می شود که به راحتی توسط بدن جذب می شود. تمامی این لوله های و پمپ در زیر پوست بیمار می باشد و قابل رویت نیستند.

شانتی که برای بیمار استفاده می شود معمولا دائمی بوده و بیمار باید به طور منظم تحت نظر باشد، در جراحي هيدروسفالي یکی از انواع شنت برای بیمار استفاده می شود که عبارتند از :

شنت بطنی – صفاقی(یا مغزی – شکمی)
شنت مغزی – قلبی یا عروقی
شنت کمری – صفاقی
شنت تورکیلدسن
شنت بطنی – پلورال

ونتریکلوستومی اندوسکوپیک :

از این روش در برخی شرایط و بیماران می توان به عنوان جایگزین شنت استفاده کرد که در آن برای ایجاد ارتباط بین بطن های مغزی جهت زهکشی مایع مغزی نخاعی استفاده می شود.

در این روش یک سوراخ در انتهای بطن یا در بین دو بطن مغزی ایجاد می شود تا مایع مغزی نخاعی از طریق آن ازبطن ها تخلیه شود و به مسیر طبیعی راه یابد.

انتخاب بین این دو روش بر اساس معیارهایی مختلفی می باشد که بر عهده جراح اعصابی است که به هر دو روش ذکر شده تسلط دارد و در ضمن امکانات انجام آنها نیز در مرکز درمانی موجود باشد.