خرید زباله و تبدیل آن به انرژی در دانمارک

دانمارک کشوری است در بسیاری از زمینه ها موفق عمل کرده است .حالا هم برای تولید انرژی به سراغ زباله ها رفته تا بتواند زباله تولید کند .مطالب و عکس هایی تهیه شده و از دیدن آن لذت ببرید . خانواده دكترها و مهندسین متمول ساكن در یك منطقه بسیار زیبا در دانمارك به نوعی صلح با همسایه زمخت خود دست یافته‌اند و این همسایه كسی نیست جز یك نیروگاه زباله‌سوز كه هزاران تن زباله خانگی و پسماندهای صنعتی را سوزانده و به انرژی تبدیل می‌سازد.

این نیروگاه بسیار تمیزتر از نیروگاههای معمول بوده و زایدات را به حرارت و برق تبدیل می‌كند. این نیروگاه دارای فیلترهای چندگانه است تا آلاینده‌هایی از قبیل جیوه و دیوكسین كه از دودكش نیروگاههای زباله‌سوز قدیمی خارج می‌شد را تصفیه كند.

این نیروگاهها برای كشوری مثل دانمارك نه تنها به عنوان یك راهكار اصلی دفع زباله به شمار می‌روند بلكه یك روش برای كاهش وابستگی به نفت در مناطق مختلف این كشور از شهر هورشلم گرفته تا كپنهاگ به حساب می‌آیند.

یعنی بدینوسیله نه تنها هزینه انرژی و وابستگی كشور به نفت كمتر می‌شود بلكه محیط زیست نیز منتفع شده و میزان استفاده از مراكز دفن زباله كاهش یافته و از انتشار دی‌اكسیدكربن جلوگیری می‌شود.

این نیروگاهها معمولاً آنقدر تمیز هستند كه مقدار دیوكسین خروجی از دودكش آنها به مراتب كمتر از دودكش منازل و كباب‌پزهای این كشور است.

براین اساس كشوری مثل دانمارك به زباله‌ها به عنوان یك سوخت جایگزین تمیز می‌نگرد و آن را یك مشكل ناخوشایند و بودار نمیداند و اصطلاحاً به زباله‌سوزها نیز لقب “مراكز تبدیل زایدات به انرژی” داده شده است كه شهرهای مختلف این كشور درخواست ساخت مراكزی جدید از این نوع را ارائه كرده‌اند.

قابل ذكر است كه كشور دانمارك با ۵/۵ میلیون نفر جمعیت ۹۸ شهرداری، دارای ۲۹ مركز زباله‌سوزی برای تولید انرژی است و ۱۰ مركز دیگر نیز در مرحله برنامه‌ریزی یا ساخت قرار دارند.

آمارها بیانگر آن است كه در اروپا نیز حدود ۴۰۰ مركز مشابه وجود دارد كه دانمارك، آلمان و هلند بیشترین تعداد را در اختیار داشته و به علاوه برنامه‌هایی برای توسعه و ساخت مراكز جدید نیز در دست اجرا دارند.

تولید انرژی از زباله به همراه پرهیز از دفع و آلودگی زباله ها از مزایای فناوری زباله سوزی است. مراكز زباله‌سوز کشور دانمارك در میان جوامع شهری شكل گرفته‌اند و حرارت حاصل از سوزاندن زباله‌ها از طریق لوله وارد منازل شهروندان می‌شود.

طراحان این نیروگاهها تلاش زیادی نموده‌اند تا مسیر كامیون حمل زباله به این نیروگاهها را از مسیر تردد مردم جدا كنند و بعضی از جدیدترین نیروگاهها چنان استادانه ساخته می‌شوند كه به نظر می‌رسد پوسته خارجی آنها سنگتراشی شده است.