17 آوریل 2021
آوریل 17, 2021

رادیولوژی تهران

0 دیدگاه

بهترین مرکز رادیولوژی تهران

رادیولوژی تهران : منظور از رادیولوژی یا تصویربرداری ، یک سری تست می باشد که عکس ها و تصاویری را از بخش های مختلف بدن می گیرد ؛ این حوزه دو زمینه را در بر می گیرد – رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله ای – که در هر دو از انرژی تابشی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود. اگر چه آزمایشات تصویربرداری مختلفی وجود دارد ، ولی برخی از رایج ترین آن ها ، شامل اشعه X ، اولتراسوند ، MRI ، اسکن CT و اسکن PET می باشد.

پس از اینکه بیمار تحت تست های تصویربرداری قرار گرفت ، رادیولوژیست ، گزارشاتی از تفسیرهای خود را برای پزشک مربوطه ارسال می نماید.

پزشک ، نتیجه تست تصویربرداری خاص را برای یافتن تصویر مرتبط که تشخیص را ارزیابی و پشتیبانی می کند ، مورد بررسی قرار می دهد.

رادیولوژی تهران
رادیولوژی تهران
تاریخچه رادیولوژی

کشف اشعه X در نوامبر سال ۱۸۹۵ بعنوان یکی از برجسته ترین وقایع در حوزه پزشکی و علمی بشمار می آید. اشعه X در نوامبر ۱۸۹۵ ، توسط پروفسور آلمانی ، ویلیام کنراد رونتگن کشف شد. وی می دانست که صفحه نمایشگر ، به اشعه های ناشناخته انتقال یافته در سراسر فضای اتاق که اشعه X نامیده می شود ، واکنش نشان می دهد. بعد از کشف رونتگن ، خلق تصاویر رادیوگرافیک آغاز شد که به صورت انفجار تابش یونیزه ، آغاز گردیده و تصویر کانتراست را بر روی یک تکه فیلم خلق می نمود.
چرا رادیولوژی مهم است ؟

بخش های مربوط به حوزه پزشکی که با رادیولوژی ارتباط دارد ، شامل موارد زیر می باشد :

جراحی
طب اطفال
زایمان
تومورشناسی
واکنش به تروما
بیماری های عفونی

در بسیاری از موارد ، تشخیص زود هنگام ، می تواند جان بسیاری را از جمله بیمارانی که سرطان در آن ها تشخیص داده شده است ، نجات دهد. بدون تصویربرداری تشخیصی ، پزشکان نمی توانند بیماران را به شکل موثری ، مدیریت کنند ؛ به همین دلیل است که آن ها برای یافتن تشخیص و دوره درمان صحیح ، بر روی رادیولوژی تکیه می کنند.
رادیولوژی در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد ؟

رادیولوژی در دامنه وسیعی از موقعیت ها مورد استفاده قرار گرفته و بر حسب نوع رادیولوژی و تست تصویربرداری دقیق استفاده شده ، طبقه بندی می شود. انواع تست های تصویربرداری عبارتند از :

رادیوگراف ها : اشعه های X برای مشاهده استخوان ها ، قفسه سینه یا شکم.

اسکن CT ( توموگرافی کامپیوتری ) : یک CT ، اشعه X چندگانه را از زوایای مختلف ، با استفاده از یک دستگاه شکل می گیرد و سپس تصاویر پردازش شده به وسیله کامپیوتر را خلق می کند.

MRI ( تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ) : در MRI ، از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی با پردازش کامپیوتر ، برای خلق تصاویر ، استفاده می شود.

ماموگرام ها : اشعه های X تقویت شده به شکل خاص که برای بررسی و دیدن بافت های سینه ، مورد استفاده قرار می گیرند.

رادیولوژی تهران
رادیولوژی تهران

اولتراسوند : یک اولتراسوند از امواج صوتی برای خلق تصاویر متحرکی استفاده می کند که در مانیتور نمایش داده می شود و عموماً برای اکوکاردیوگرام ها و آزمایش رحم در طول بارداری مورد استفاده قرار می گیرد.

فلوروسکوپی : اشعه های X که تصاویر متحرک از بدن در زمان واقعی را خلق می نمایند. این تصویربرداری برای روندهای بسیاری خصوصاً آن هایی که شامل مجاری معده روده ای هستند ، اهمیت بسیار زیادی دارند.

داروی هسته ای : این ها مواد رادیواکتیو با عملکرد کوتاه مدت هستند که نوری را از پردازش های بدن ، تولید می کنند. یک دوربین ، نور را جمع می کند ، بنابراین کامپیوتر می تواند آن را پردازش کرده و یک تصویر را ایجاد نماید.

رادیولوژی تشخیصی از این نتایج تصویربرداری برای شناسایی دامنه وسیعی از مشکلات ، از قبیل استخوان های شکسته تا مشکلات قلبی و لخته های خون استفاده می کند.

رادیولوژی مداخله ای نیز از تصویربرداری از قبیل اسکن های CT ، MRI و اولتراسوند برای هدایت روندهای پزشکی ، استفاده می کند. بیماران معمولاً در طول روند ، خواه درمان سرطان ، درد کمر یا مشکلات کلیه و کبد به هوش هستند. در برخی موارد رادیولوژی مداخله ای ، نیاز به جراحی را حذف می نماید.
رادیولوژی تشخیصی

رادیولوژی تشخیصی به حوزه ای از پزشکی مربوط می شود که اسکن های تصویربرداری غیر تهاجمی را برای تشخیص در یک بیمار مورد استفاده قرار می دهد. این تست ها و تجهیزات استفاده شده ، گاهی اوقات شامل دوزهای پایینی از تابش برای خلق تصاویر یک ناحیه با جزئیات بسیار دقیق می باشد.
رادیولوژی مداخله ای

رادیولوژی مداخله ای از تکنولوژی تصویربرداری مثل اسکن CT ، اولتراسوند و MRI برای کمک به هدایت روندهای پزشکی استفاده می نماید. این تکنولوژی ، نیاز به جراحی را برای تشخیص و درمان موقعیت های خاص ، حذف می کند. بیمار اغلب تحت بی حسی بسیار ملایم ، در هنگام اجرای روند ، بیدار است.

از رادیولوژی مداخله ای در مواردی از قبیل درمان سرطان ها ، درمان انسدادها در سرخرگ ها و سیاهرگ ها ، درمان درد کمر ، درمان مشکلات کبد و کلیه استفاده می شود.