13 آوریل 2021
آوریل 13, 2021

راهکارهای بعد از آتش سوزی

0 دیدگاه

چگونه بعد از آتش سوزی خانه را تمیز کنیم؟

آتش سوزی بدترین تجربه ای است که امکان آن در زندگی هر فردی وجود دارد حتی اگر این آتش سوزی کوچک باشد. بنابراین اقداماتی بعد از آتش سوزی های کوچک را برایتان آورده ایم.


نحوه تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی
هرگونه آتش سوزی در خانه یک تجربه ی آزار دهنده است. خوشبختانه، به دلیل اقدامات ایمنی در برابر آتش سوزی خانه و اقدامات سریع افراد شجاع در بخش های آتش نشانی، آتش سوزی در هر خانه باعث تخریب کامل خانه و وسایل نمی شود. حتی یک آتش سوزی کوچک با چربی آشپزخانه می تواند نیاز زیادی به نظافت، نه فقط در آشپزخانه، بلکه در سراسر خانه ایجاد کند.

 

بعد از آتش سوزی در خانه چه کاری انجام بدهیم؟
البته مهمترین کاری که باید بعد از هرگونه آتش سوزی انجام شود، بازرسی خانه از لحاظ ایمنی است. ممکن است در سیم کشی برق، تکیه گاه های دیوار و پایه ها آسیب دیده باشند که باید قبل از تمیز کردن و اتمام هر کاری و تمیز کردن دیوارها اصلاح شود. بازرسی ممکن است توسط مأمور آتش نشانی یا توسط نماینده شرکت بیمه شما انجام شود.

 

برای اینکه خسارت ها را ثبت کنید باید اقدامات احتیاطی را انجام بدهید. بزرگسالان باید از کفش های مناسب، پیراهن آستین بلند و شلوار بلند، عینک ایمنی و دستکش مخصوص استفاده کنند. بهتر است ماسک صورت بزنید و کودکان کوچک را از محل آسیب دور نگه دارید.

 

اولین اقدام ممکن است همراه با تنظیم کننده بیمه شما انجام شود. در صورت امکان، یک دوربین را به همراه داشته باشید تا آسیب ها را ثبت کند. نماینده بیمه شما اطلاعات مربوط به بیمه نامه خانه شما را به روز می کند و لیستی از متخصصان واجد شرایط را برای کمک به تمیز کردن و بازیابی در اختیار شما قرار می دهد.

 

نحوه تمیز کردن نمای بیرونی خانه
شما یا بازرس خود باید قبل از شروع تمیز کردن، از نمای بیرونی خانه اطمینان حاصل کنید تا مطمئن شوید که پایه ها و سازه های پشتیبانی سقف، عرشه ها و ورودی ها سالم هستند.

 

اگر به سقف آسیب وارد شده است، زهکش ها را چک کرده و تمیز کنید تا بقایای خاکستر و یا گرفتگی هایی را که می تواند باعث آسیب بیشتر شود، از بین ببرید.

 

به سمت دیوارهای خارجی حرکت کنید. در اسرع وقت با استفاده از دستگاه شستشوی برق تا حد ممکن خاکستر، دوده و مواد ضد حریق شیمیایی را از بین ببرید. اگر مناطق کم آسیب دیده باشند، ممکن است بتوانید از برس سفت و محلول آب و بوراکس برای از بین بردن آسیب های سطحی استفاده کنید. اگر برای خاموش کردن شعله های آتش از کف آتش نشانی استفاده شده است، می توان آن را با تراشیدن با لیسه رنگ از بین برد.

 

برای تمیز کردن سعی کنید از بالای خانه خود شروع کنید تا آب و… به مناطق پاک نشده بریزد تا از جمع شدن مجدد جلوگیری کند. پنجره باید با شیشه پاک کن شسته شود. سرانجام، با از بین بردن هرگونه بقایای جامد و تمیز کردن و بررسی برق، مسیرهای عبور و مرور را برطرف کرده و دوده و آلودگی را پاک کنید.

 

تکنیک های تمیز کردن خانه پس از آتش سوزی, راه و روش تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی, طرز تمیز کردن خانه پس از آتش سوزی
روش تمیز کردن خانه پس از آتش سوزی

 

تمیز کردن کارهای داخلی
هنگامی که بازرس به شما اجازه داد، وقت آن است که پاکسازی را آغاز کنید. اگر خسارت زیاد باشد، بهتر است یک شرکت حرفه ای نظافت مرمت انتخاب کنید. آنها می توانند آب اضافی را از بین ببرند، چوب و مصالح ساختمانی را به شدت آسیب دیده و روند را آغاز کنند.

 

برای آتش سوزی های کوچک، همه پنجره ها را باز کنید و فن ها را به داخل بیاورید تا به گردش هوا کمک کند. برای از بین بردن آتش از کپسول آتش نشانی ایستاده ی فروشگاه ها استفاده کنید. تمام کفپوش های وینیل را مرطوب کنید، فرش ها و موکت ها را بیرون بیاورید. آن ها باید به درستی دفع شوند. برای بازرسی بیشتر یا تمیز کردن، تمام وسایل مرطوب را به یک گاراژ یا محل نگهداری ببرید تا بتوانید آسیب های داخلی را برطرف کنید.

 

اگر خیلی باد بوزد و آب و هوا مناسب نباشد، سیستم گرمایشی یا تهویه مطبوع نیز به حذف دود از داخل کمک می کند. برای کمک به از بین بردن سریع بو و دود، فیلترها را روزانه تعویض کنید. یک رطوبت گیر به اتاق اضافه کنید. سطل آشغال را مرتباً خالی کنید.

 

تمام سطوح داخلی را از نظر دوده بررسی کنید. به بالا نگاه نکنید سقفها مرتباً لک می شوند و باید قبل از رنگ آمیزی دوباره تمیز شوند. باقیمانده های روغن به شدت ایجاد لکه می کنند و با دست و کفش کثیف قابل انتقال است. برای از بین بردن دوده از دیوارهای داخلی، کابینت ها، مبلمان چوبی و فلزی و کف، محلول دو قاشق غذاخوری صابون ظرفشویی، چهار تا شش قاشق غذاخوری تری سدیم فسفات و یک فنجان سفید کننده کلر را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از دستکش لاستیکی، از قسمت یا ناحیه ی بالایی دیوار تمیز کنید و هر بار یک قسمت کوچک را با استفاده از اسفنج بشویید. هر قسمت را بلافاصله با آب زلال بشویید و اجازه بدهید در سطح هوا خشک شود.

 

سفید کننده به کاهش احتمال رشد کپک و کپک کمک می کند. حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تمیز کردن، دیوارها و سقف ها را کاملاً خشک نکنید.

 

اگر فرش ها خیس نیستند اما دارای آلودگی به دوده هستند، باید توسط یک سرویس فرش شویی حرفه ای تمیز شوند که ممکن است بتواند یک ماده شیمیایی برای مبارزه با بوی دود در فرش و بالشتک اضافه کند.

 

بوی دود می تواند ماهها بماند و ممکن است در اتاق زیر شیروانی و عایق دیوارها گیر کرده باشد. پس از تمیز کردن و بازسازی، اگر خیلی بوی دود می آید، از روش تمیز کردن به نام مه زدگی استفاده کنید. یک مرمتگر حرفه ای از یک مه شیمیایی برای نفوذ به دیواره ها و عایق استفاده می کند تا بوی دود را خنثی کند. تمیزکاری کامل مجرای HVAC به کاهش بوهای مکرر کمک می کند.

 

مراحل تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی, روش تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی, مهارت های تمیز کردن خانه بعد از آتش سوزی
اصول تمیز کردن خانه پس از آتش سوزی

 

حذف دود و دوده از مبلمان، لباس و لوازم منزل
برخی از پارچه ها و مبلمان مرطوب ممکن است بتوانند در صورت صدمه کم آسیب ببینند. اگر مبلمان وبهلسترد از آب اشباع شده است و می خواهید قاب چوبی آن را نگه دارید، باید پارچه و بالشتک را بلافاصله از بین ببرید تا از کپک زدن و رشد کپک جلوگیری کند. اجزای چوبی پنهان و در معرض دید باید با یک محصول تمیزکننده مبلمان خوب تمیز شوند.

 

وقتی صحبت از مبلمان و سایر وسایلی است که نمی توان آنها را درون لباسشویی ریخت، باید از یک تمیز کننده حرفه ای برای مقابله با لکه ها و بوی دود استفاده کرد. لباس هایی که برچسب خشکشویی دارند را فقط به خشکشویی بدهید و از آنها بخواهید علاوه بر تمیز کردن، بوی دود را از بین ببرند.

پیشنهاد ویژه
نظافت منزل,پرستار سالمند,پرستار کودکنظافت منزل با رعایت پروتکل های بهداشتیارتودنسی,متخصص ارتودنسی,ارتودنسی نامرئیمی خواهید دندان های زیباو صاف داشته باشید؟جذب فالوورر,افزایش فالوور,خرید لایک و کامنتافزایش دنبال کنندگان اینستاگرام/تضمینی

برای پارچه های قابل شستشو با لکه ی دوده، طبق توصیه های روی برچسب مراقبت، با مواد شوینده سنگین و سفید کننده پایه اکسیژن بشویید. در صورت باقی ماندن لکه ها، محلول جدید سفید کننده اکسیژن و آب گرم را مخلوط کرده و اجازه دهید تا مواد لکه دار حداقل چهار ساعت یا یک شب خیسانده و دوباره شسته شوند.

 

پارچه های قابل شستشو که لکه دار نیستند اما بوی دودی دارند را مانند همیشه بشویید اما یک فنجان جوش شیرین به چرخه شستشوی نهایی اضافه کنید. اگر لباس هنوز بوی دود می دهد، لباسشویی را با آب و دو فنجان جوش شیرین پر کنید و اجازه دهید لباس یک شب خیس بخورد، سپس دوباره مثل همیشه بشویید.

 

لباس ها، کفش ها و لوازم چرم باید با پارچه ای که با آب ساده خیس شده پاک شود و خشک شود. اجازه دهید تمام وسایل چرمی به دور از آفتاب و منابع حرارتی مستقیم خشک شوند تا از ایجاد کپک جلوگیری شوند. هنگامی که چرم خشک شد، با صابون زین تمیز کنید و سپس از یک نرم کننده چرمی استفاده کنید تا سطح لطیف آن را بازیابی کند. تمیز کردن کت های چرمی و جیر را باید به یک خشکشویی حرفه ای سپرد.

 

کتاب ها و کاغذهایی که بوی دود دارند را در یک ظرف پلاستیکی بزرگ و قابل مهر و موم قرار دهید و یک ماده پاک کننده بو به صورت پودر شده به آن اضافه کنید در ظرف را حداقل ۴۸ ساعت ببندید. کتاب ها را بردارید و به آنها عطر و بو اضافه کنید. در صورت باقی ماندن بوی دود، چند روز دیگر این کار را تکرار کنید.

 

پس از آتش سوزی این وسایل را دور بریزید
برخی از موارد وجود دارد که باید همیشه پس از آتش سوزی دور ریخته شود.

 

غذای فاسدشدنی

اگر برق بیش از چهار ساعت خاموش باشد، حتی پس از آتش سوزی کوچک، بیشتر مواد غذایی در یخچال که خراب شده اند باید دور ریخته شوند. فریزر را بررسی کنید اگر برفک های آن وجود دارند و کاملا آب نشده اند، مواد غذایی داخل آن ها فاسد نشده اند.

 

مواد غذایی فاسد نشدنی

هر نوع غذایی، حتی مواد غذایی کنسرو شده که در معرض گرما و مواد شیمیایی اطفا حریق قرار گرفته اند، باید دور ریخته شوند. گرمای زیاد باعث خراب شدن غذا می شود حتی اگر قوطی ها نسوزند.

 

لوازم آرایشی و دارویی

آب، دود، مواد شیمیایی اطفا حریق و دمای بیش از حد زیاد می تواند مواد آرایشی و دارویی را خراب کند. ارزش ندارد برای نجات این موارد سلامتی خود را به خطر بیندازید.

 

تجهیزات الکتریکی

تا زمانی که از نظر آسیب به آب و آسیب ناشی از گرما در سیم کشی بررسی نشده اند، نباید از هیچ وسیله ی الکتریکی حتی وسایل کوچک یا وسایل سرگرمی استفاده شود. برای جلوگیری از احتمال آتش سوزی، هر مورد مشکوک دیگری را دور بریزید.

 

گردآوری: بخش خانه داری بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی
با این روش موهای زائد شما برای همیشه از بین میرود

اگر گرفتن رژیم برای شما س