12 آوریل 2021
آوریل 12, 2021

ریسک های جراحی زیبایی بینی

0 دیدگاه

ریسک های جراحی زیبایی بینی

ریسک های جراحی زیبایی بینی : جراحی بینی از جراحی های پیچیده و پرخطر به شمار می رود که در صورت عدم انتخاب صحیح جراح بینی و بی توجهی به مراقبت های قبل و بعد از عمل ، ممکن است سبب بروز ریسک ها و خطراتی برای فرد گردد. ( متخصص گوش و حلق و بینی )

لازم به ذکر است که ریسک های جراحی زیبایی بینی در برخی موارد ، به حدی است که فرد را متحمل انجام جراحی مجدد بینی ( جراحی ترمیمی بینی ) و پرداخت هزینه های گزاف می نماید و در پاره ای از موارد ممکن است بافت یا ساختار بینی به قدری آسیب دیده باشد که حتی امکان جراحی مجدد نیز برای فرد وجود نداشته باشد.

از این رو تمامی جراحان بینی و صاحب نظران این حوزه ، به افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته اند توصیه می نمایند که نسبت به انتخاب یک جراح بینی توانمند و حاذق و نیز رعایت دستورات و اقدامات مراقبتی قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی ؛ نهایت دقت را بکار گیرند تا با عوارض احتمالی ناشی از این جراحی مواجه نگردند.

بنابراین بر اساس موارد مذکور ، بر آنیم تا برخی از رایج ترین ریسک ها و خطرات ناشی از جراحی زیبایی بینی را در ادامه مقاله تشریح نماییم.

 

ریسک های جراحی زیبایی بینی

ریسک های جراحی زیبایی بینی

خونریزی بینی :

اولین عارضه ای که بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است در برخی افراد بروز نماید و سبب ناراحتی آن ها گردد ، خونریزی از بینی می باشد.

لازم به ذکر است که در خصوص پیشگیری از وقوع این امر ؛ در جلسه مشاوره ، جراح بینی به افراد توصیه می نماید که حداقل از دو هفته قبل از جراحی ، نسبت به قطع مصرف داروهای مسکن نظیر بروفن ، آسپرین ، ایندومتاسین ، دیکلوفناک و هر نوع داروی گیاهی اقدام نمایند.

زیرا این نوع از داروها سبب رقیق شدن خون شده و نه تنها فرد را در حین عمل در معرض خطر قرار خواهند داد ، بلکه پس از عمل نیز منجر به تشدید خونریزی ناشی از جراحی خواهند شد.
طولانی شدن روند ترمیم زخم :

لازم به ذکر است که مصرف سیگار و به طور کلی هر نوع ماده مخدر و همچنین نوشیدنی های حاوی الکل ، کاهش اکسیژن رسانی خون را به دنبال داشته و از جمله عواملی هستند که فرآیند ترمیم زخم عمل را طولانی کرده و پروسه بهبودی و دوران نقاهت را نیز طولانی تر می کنند.
بجا ماندن محل بخیه ها :

غالبا محل برش عمل بینی و بخیه های این جراحی به خوبی مرتفع شده و در واقع اثری از آن بر جای نمی ماند ؛ اما در پاره ای موارد ممکن است محل بخیه ها به خوبی از بین نرفته و فرد را دچار نگرانی کند.

در چنین مواردی ممکن است استفاده از درمان های موضعی یا حتی انجام جراحی سطحی و استفاده از لیزر ؛ جهت رفع جای بخیه جراحی ، ضرورت یابد.

 

ریسک های جراحی زیبایی بینی
اختلال در عملکرد تنفسی :

از دیگر عوارضی که بعد از جراحی زیبایی بینی ممکن است حادث گردد ، بروز اشکال در مکانیزم تنفسی و تغییر مسیر تنفسی می باشد که معمولا در صورتی شاهد آن خواهیم بود که تغییرات اعمال شده بر روی ساختار بینی به درستی انجام نگرفته باشد.
سوراخ شدن سپتوم :

در مرکز بینی ، یک تیغه میانی که اصطلاحا سپتوم نام دارد واقع شده است که موظف به جداسازی حفره ها یا منافذ بینی از یکدیگر می باشد.

توجه داشته باشید که ممکن است در حین جراحی بینی ، این تیغه در معرض خطر قرار گرفته و سوراخ شود.

البته ناگفته نماند که این عارضه ، بسیار نادر است و جهت رفع آن نیاز به ترمیم اساسی وجود دارد ؛ گرچه در برخی موارد با انجام جراحی نیز نمی توان این مشکل را مرتفع نمود.
عدم تقارن :

به طور طبیعی ، صورت انسان از درجاتی از عدم تقارن برخوردار است ؛ این غیرقرینگی در هر فردی می تواند متغیر باشد.

حال آن که چنانچه غیرقرینگی در صورت فردی شدید باشد ، امکان ایجاد یک بینی قرینه که دقیقا در مرکز صورت واقع شده باشد ، امری دشوار خواهد بود.

ریسک های جراحی زیبایی بینی
نتیجه نامطلوب :

قاعدتا تمامی جراحان بینی در تلاشند تا با انجام جراحی بینی ، نتایجی قابل قبول و ایده آل برای بیماران خود محقق نمایند.

اما گاهی اوقات ماحصل جراحی بینی ، رضایت بخش نبوده و نیاز به انجام جراحی ترمیمی خواهد بود.
عفونت :

یکی دیگر از عوارض و ریسک های جراحی زیبایی بینی ، بروز عفونت پس از عمل می باشد که به ندرت رخ داده و شیوع چندانی ندارد.

لازم به ذکر است که افراد ، در صورت مواجهه با عفونت جراحی نباید دچار نگرانی شوند ؛ چرا که به کمک درمان های دارویی می توان این عارضه را درمان نمود.