13 آوریل 2021
آوریل 13, 2021

ماموپلاستی

0 دیدگاه

ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه ، که در علم پزشکی ماموپلاستی نامیده می شود در دسته جراحی های زیبایی قرار می گیرد و باعث کاهش سایز سینه بانوان می شود.

مراحل انجام ماموپلاستي

این جراحی ، بر روی بافت های مجاور سینه بیماران انجام می شود ، به این صورت که جراح بعد از بیهوش شدن بیمار ( ماموپلاستی ، تنها تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. ) و ایجاد برش های مورد نیاز اقدام به برداشتن چربی و پوست های اضافی سینه می کند و به این ترتیب ، سبب کاهش سایز سینه می شود ، برش های مورد نیاز در جراحی ماموپلاستی ، را می توان در یکی از نواحی ذیل ایجاد کرد :

ایجاد برش دایره ای دور سینه
ایجاد برش به شکل سوراخ کلید ( عمود به پایین ) در دور سینه
ایجاد برش به شکل T برعکس

ممکن است در حین انجام جراحی ماموپلاستی ، جراح اقدام به برداشتن پوست اضافی دور نوک سینه کند ؛ در این صورت ، پس از انجام تغییرات مورد نیاز و شکل دادن سینه ، احتمالا مکان قرار گیری نوک سینه تغییر می کند.

در اکثر مواقع بخیه های موجود در این جراحی ، در بین چین های طبیعی سینه پنهان می شوند ؛ اما در صورت ، نمایان شدن نیز به مرور زمان کم رنگ شده و از بین می روند.

در جراحی ماموپلاستی ، نیاز به بستری شدن بیماران در بیمارستان نمی باشد و معمولا ، آن ها بعد از گذشت ساعاتی از عمل ماموپلاستی ترخیص می شوند.

نتیجه ماموپلاستی

نتیجه جراحی ماموپلاستی ، بلافاصله بعد از اتمام آن قابل رویت می باشد ، اما نتیجه نهایی آن بعد از رفع تورم ها نمایان می شود.

در صورت سبک زندگی صحیح و رعایت مراقبت های مورد نیاز بعد از ماموپلاستی ، نتیجه این جراحی ماندگار می باشد.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستي

در اکثر مواقع ، بیماران پس از گذشت ۱ الی ۲ هفته از این  جراحی ، می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند ؛ اما آن ها باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنند ؛ بنابراین ، دوره نقاهت جراحی ماموپلاستی ، طولانی نمی باشد.

 

مراقبت های بعد از ماموپلاستي
بانوانی که جراحی ماموپلاستي انجام داده اند ، باید تا مدتی بعد از آن از مصرف داروهای رقیق کننده خون ؛ هم چون آسپرین ، بروفن ، ژلوفن و غیره خودداری کنند ؛ زیرا ، مصرف این موارد احتمال شروع خونریزی در بیماران را افزایش می دهد.
مصرف الکل و سیگار بعد از عمل ماموپلاستي ، باعث افزایش دوره نقاهت می شود ؛ بنابراین ، بهتر است بیماران تا مدتی از مصرف این موارد خودداری کنند.
معمولا جراح برای بیماران بعد از عمل ماموپلاستي ، استفاده از سوتین طبی را تجویز می کند ؛ بیماران باید دقت کنند که استفاده از این سوتین تاثیر به سزایی در بهبودی آن ها دارد ؛ بنابراین ، آن ها نباید در این رابطه سهل انگاری کنند.
بیماران باید توجه کنند که زخم های ناشی از این عمل ، باید خشک نگه داشته شود.
جراح سینه ، برای بیماران در دوران نقاهت ماموپلاستی ، دارو تجویز کرده و تاکید بر مصرف منظم و به موقع آن ها می کند ؛ بنابراین ، بیمارانی که در دوران نقاهت عمل جراحی ماموپلاستی ، به سر می برند ؛ باید در این باره بسیار دقت نمایند.
نکات بعد از ماموپلاستي
بانوانی که تحت عمل جراحی ماموپلاستی ، قرار گرفته و احساس درد دارند ، می توانند اقدام به مصرف مسکن نمایند ؛ تنها باید توجه نمایند که پیش از مصرف مسکن ، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهند.
بانوان باید توجه نمایند که در دوران نقاهت ماموپلاستی ، از استراحت مطلق پرهیز نمایند ؛ چرا که در این صورت ، احتمال بروز لخته شدن خون در اندام های تحتانی ، افزایش می یابد ؛ لازم به ذکر است ، آن ها همچنان باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایند.
به منظور کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل جراحی ماموپلاستی ، به افراد توصیه می گردد ؛ نمک و ادویه را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا تا حد قابل توجهی مصرف آن ها را کاهش دهند.
قرار دادن آب آناناس و آب کرفس در رژیم غذایی بیماران در دوران نقاهت عمل جراحی ماموپلاستی ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی ناشی از آن دارد.
بانوان پس از اتمام دوران نقاهت عمل جراحی ماموپلاستی ، می توانند به انجام امور روزانه خود پرداخته و به سرکار بازگردند ؛ اما آن ها همچنان باید از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایند.
جراح سینه ، به بیماران توصیه می کند ، در دوران نقاهت ماموپلاستی ؛ میوه ، سبزیجات و ماهی را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی

بانوانی که تحت عمل جراحی ماموپلاستی قرار گرفته اند ، در دوران نقاهت آن ؛ به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به سینه ها ، باید به طور طاق باز خوابیده و از خوابیدن بر روی شکم و پهلو خودداری نمایند.

آیا عمل ماموپلاستی درد دارد ؟

بسیاری از بانوان نگران درد ناشی از جراحی کوچک کردن سینه ، می باشند ؛ در این رابطه ، باید بگوییم که جراحی ماموپلاستی ، دردناک نیست ؛ در حین عمل ماموپلاستی ، که بیماران بیهوش هستند و دردی را احساس نمی کنند ؛ بعد از به هوش آمدن و از بین رفتن اثر داروی بیهوشی نیز احساس درد بسیار عادی می باشد که با مصرف مسکن ، برطرف می شود ؛ لازم به ذکر است ، در صورتی که بیماران قصد مصرف مسکن را داشتند ؛ ابتدا باید نظر پزشک معالج خود را در این باره جویا شوند.

 

کاندیدای مناسب ماموپلاستی
بانوانی که از نظر جسمی و روحی در سلامت کامل قرار دارند.
بانوانی که قصد بارداری در آینده را ندارند.
بانوانی که سینه های بزرگشان آن ها را از انجام فعالیت های ورزشی منع کرده است.
افرادی که به علت داشتن سینه های بزرگ اعتماد به نفس خود را از دست داده اند.
بانوانی که سینه آن ها نامتقارن می باشد.
عوارض ماموپلاستی

بروز عوارضی هم چون تورم ، کبودی ، قرمزی ، درد خفیف و غیره بعد از این جراحی عادی می باشد و با مرور زمان و انجام مراقبت های مورد نیاز برطرف می شود ، بنابراین بروز موارد فوق بعد از ماموپلاستي جای نگرانی ندارد.

در برخی از مواقع بیمارانی که جراحی کوچک کردن سینه را انجام داده اند ؛ دچار عواضی هم چون عفونت ، درد شدید ، خروج ترشح از نواحی برش ، نامتفارنی سینه ها ، خونریزی ، بی حسی سینه و غیره می شوند ؛ این موارد در صورتی در بیماران رخ می دهد که جراح ، انتخابی آن ها ماهر نبوده و به اندازه کافی در این زمینه تجربه نداشته باشد ، بنابراین ؛ جراح تاثیر به سزایی در نتیجه جراحی ماموپلاستي ، دارد به همین علت توصیه می شود ، بیماران در انتخاب جراح بسیار دقت کنند.

مدت زمان انجام جراحی ماموپلاستی

مدت زمان انجام عمل کوچک کردن سینه ، از فردی به فرد دیگر متغیر می باشد ؛ از این رو ما قادر به بیان مدت زمان مشخصی برای آن نیستیم ؛ اما در حالت کلی این عمل حدودا به ۲ الی ۳ ساعت زمان نیاز دارد.

هزینه ماموپلاستی

قیمت نهایی عمل ماموپلاستي ، تحت تاثیر پارامترهای متفاوتی تغییر می کند ؛ از این رو ، ما نمی توانیم قیمت مشخصی برای آن بیان کنیم ، برای اطلاع از هزینه نهایی آن شما ابتدا باید توسط جراح معاینه شوید.