مراقبت های بعد از جراحی بینی

در صورتیکه عمل جراحی زیبایی بینی انجام داده اید یا قصد انجام آن را دارید ، باید به منظور تسریع در روند بهبودی خود نسبت به مراقبت های بعد از جراحی بینی اطلاعاتی دقیق داشته و با رعایت مو به موی آن ها در کسب نتیجه ای رضایت بخش موثر باشید. ( جراح بینی بابل )

همانطور که می دانید اولین و مهمترین قدم برای انجام عمل جراحی بینی انتخاب جراح بینی ماهر و با تجربه است ؛ چرا که نتیجه نهایی عمل بینی رابطه مستقیم با میزان دقت و مهارت جراح خواهد داشت. اما مطلب دیگری که می تواند در این زمینه تاثیر گذار باشد ، مراقبت های بعد از جراحی بینی است که باید توسط خود بیمار رعایت گردد.

باید توجه داشته باشید چنانچه نزد بهترین جراح بینی عمل شده اما مراقبت های پس از آن را بی اهمیت بشمارید ، امکان دارد سلامتی شما به خطر افتاده و نتیجه جراحی بینی تان تحت تاثیر این بی توجهی قرار بگیرد. بنابراین تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا نسبت به مراقبت های بعد از جراحی بینی آگاهی یابید.

تغذیه بعد از عمل بینی
یکی از نکات مهمی که باید پس از داشتن جراحی بینی در نظر داشته باشید ، رژیم غذایی پس از آن می باشد. بدین ترتیب که لازم است در ۴ روز اول بعد از عمل رینوپلاستی فقط غذاهای نرم و آبکی همچون سوپ و فرنی میل نمایید. همچنین مصرف آب میوه های طبیعی را نیز در برنامه غذایی خود داشته باشید.
پس از گذشت ۴ روز می توانید از غذاهای سفره و معمول میل کنید اما با توجه به اینکه فک بالا و بینی با هم ارتباط آناتومیک دارند لذا توصیه می شود غذاهای سفت که نیاز به جویدن های طولانی دارد را تا زمان محکم شدن غضروف های بینی مصرف نفرمایید. همچنین جویدن آدامس نیز تا زمان بهبودی جایز نمی باشد.
نمک موجب افزایش ورم می شود بنابراین مصرف آن را در دوران نقاهت عمل بینی خود به صفر نزدیک کنید.
علاوه بر این ها می دانید که استفاده از نی و عمل مکیدن ، به بینی فشار می آورد لذا بهتر است تا زمان بهبودی از نوشیدن با نی پرهیز نمایید.

ورم بعد از عمل بینی
داشن ورم و کبودی پس از جراحی بینی امری کاملا طبیعی بوده که میزان آن درهمه افراد یکسان نمی باشد. چرا که این عوارض بنا به وسعت عمل هر کس و نیاز وی به اصلاحات بینی او متغییر است. اما مطلب مهم این است که تورم و کبودی پس از عمل بینی با گذشت زمان و به مرور برطرف می گردد که البته مراقبت های بیمار نیز می تواند رود بهبودی آن ها را سرعت بخشد.

به همین منظور پیشنهاد می شود تا ۲۴ ساعت اول پس از جراحی بینی از کمپرس آب یخ بر روی کبودی ها و تورم اطراف بینی استفاده نمایید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی
یکی دیگر از اقداماتی که می تواند از میزان تورم صورت شما بکاهد چگونه خوابیدن بعد از عمل بینی است. به این صورت که برای خروج مایعات میان بافتی و کاهش تورم ، لازم است سر بیمار از بدن او بالاتر باشد بنابراین پیشنهاد می شود به هنگام خوابیدن ۲ یا ۳ بالش زیر سر خود بگذارید تا سرتان بالاتر از بدن قرار بگیرد.

شستشوی بینی بعد از عمل
شستشوی بینی با سرم های مخصوص نیز می تواند در روند کاهش تورم تاثیر گذار باشد ، علاوه بر آن از بروز عفونت در بینی جلوگیری می کند. همچنین با مصرف صحیح آن طبق دستور پزشک ، گرفتگی در کانال تنفسی شما به وجود نیامده و می توانید به راحتی از راه بینی تنفس نمایید.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی
به طور کلی عمل خمیازه کشیدن پس از جراحی بینی تاثیری در نتیجه جراحی ندارد اما به جهت جلوگیری از کش آمدن نسوج نرم و احتمالا خونریزی در قسمت بخیه ها ، بهتر است به هنگام خمیازه کشیدن ، دهان خود را نه خیلی باز و نه خیلی بسته نگاه دارید.

عطسه کردن بعد از جراحی بینی
عطسه کردن یک امر طبیعی و البته غیرارادی می باشد. چنانچه شما عمل بینی داشته اید ، هنگام بروز عطسه سعی کنید به هیچ وجه جلوی آن را نگرفته و آن را از راه دهان تخلیه نمایید ؛ چرا که خروج فشار هوای ناشی از عطسه اگر از راه بینی باشد می تواند به بینی فشار وارد کرده و موجب پارگی بخیه ها شود.

خندیدن بعد از عمل رینوپلاستی
همانطور که می دانید در زمان خندیدن پره های بینی به سمت اطراف کشیده شده و نوک بینی نیز به سمت پایین مایل می گردد. لذا توصیه دکتر علی شعبانی ، جراح بینی بابل به بیماران این است که تا زمان ثابت شدن غضروف های بینی در جای خود بهتر است به صورت کنترل شده بخندند و از انگشتان دست خود برای نگهداشتن گونه ها و جلوگیری از کشیده شدن بیش از حد عضلات به اطراف پیشگیری نمایند.