11 آوریل 2021
آوریل 11, 2021

پیوند کلیه

0 دیدگاه

پیوند کلیه چیست؟

پیوند کلیه نوعی جراحی است که برای جایگزین کردن یک کلیه ناسالم بیمار با یک کلیه سالم از اهدا کننده، انجام می شود. کلیه گاهی از یک فرد متوفی اهدا کننده عضو یا از یک اهدا کننده زنده گرفته می شود. ( دکتر کلیه در زاهدان )

اعضای خانواده و افراد دیگری که دارای شرایط لازم باشند، می توانند یکی از کلیه های خود را اهدا نمایند. این نوع پیوند، پیوند زنده نامیده می شود. افرادی که کلیه اهدا می کنند می توانند با یک کلیه سالم، درسلامت به زندگی خود ادامه دهند.

فردی که پیوند بر روی او انجام می شود، اغلب تنها یک کلیه دریافت می کند. در موقعیت های نادر، این فرد از یک دهنده متوفی دو کلیه دریافت می کند. کلیه های بیمار اغلب سرجای خود باقی می مانند. کلیه پیوند زده شده در ناحیه تحتانی شکم در جلوی بدن قرار داده می شود.
چرا من به پیوند کلیه نیاز دارم؟
اگر شما در مرحله آخر بیماری کلیه (ESRD) باشید، به پیوند کلیه نیاز خواهید داشت. این یک موقعیت دائمی نقص کلیه می باشد. در این شرایط اغلب دیالیز مورد نیاز است. دیالیز فرایندی است که برای برداشتن ضایعات و دیگر مواد از خون مورد استفاده قرار می گیرد.

کلیه اوره و ضایعات مایع را به شکل ادرار دفع می کند:
اوره زمانی ساخته می شود که پروتئین موجود در غذاهایی از قبیل گوشت قرمز، گوشت پرندگان و برخی سبزیجات خاص در بدن تجزیه شود. اوره در خون به کلیه ها حمل می شود.

سطح نمک، الکترولیت هایی از قبیل پتاسیم و سدیم و دیگر مواد موجود در خون را متعادل نگه می دارد.

اریتروپویتین هورمونی که به تشکیل گلبول های قرمز کمک می کند را تولید می نماید.
فشار خون را تنظیم می کند :
تعادل پایه اسید و مایعات در بدن را برای خنثی نگه داشتن آن تنظیم می کند. این برای عملکرد نرمال بسیاری از فعالیت ها در بدن مورد نیاز می باشد.

برخی موقعیت هایی که به ایجاد مرحله آخر بیماری کلیه منجر می شود عبارتند از:

عفونت های مکرر مجاری ادرار
نقص کلیه ناشی از دیابت یا فشار خون بالا
بیماری پلی کیستیک کلیه یا دیگر بیماری های وراثتی
گلومرولونفریت که التهاب واحدهای پالایش کلیه می باشد.
سندورم همولیتیک اورمیک یک ناهنجاری نادر که باعث نقص کلیه می شود.
لوپوس و دیگر بیماری های سیستم ایمنی
انسدادها
موقعیت های دیگر از قبیل نقص های مادرزادی کلیه نیز به نیاز به پیوند کلیه منجر می شود.
دلایل بسیار دیگری وجود دارد که دکتر سعید موحد ، دکتر کلیه در زاهدان بر اساس بررسی ها و تشخیص خود بر روی بیمار پیوند کلیه را پیشنهاد می نماید.
خطرات پیوند کلیه
مثل هر جراحی دیگری در جراحی پیوند کلیه نیز عوارضی وجود دارد. برخی از این عوارض عبارتند از:

خونریزی
عفونت
مسدود شدن رگ های خونی به کلیه جدید
نشت ادرار یا انسداد ادرار در میزنای
فقدان عملکرد کلیه جدید در ابتدا :
گاهی کلیه جدید پس زده می شود. پس زدگی یک واکنش نرمال بدن به شیء یا بافت خارجی است. وقتی یک کلیه جدید به بدن گیرنده پیوند زده می شود، سیستم ایمنی نسبت به آن اندام جدید به عنوان یک تهدید می نگرد، به آن واکنش نشان داده و آن را مورد حمله قرار می دهد. برای اینکه اندام پیوند زده شده زنده بماند، داروهایی برای گول زدن سیستم ایمنی و قبول کردن بافت پیوند زده شده و مورد حمله قرار ندادن آن به عنوان یک شیء خارجی، مورد استفاده قرار می گیرد.

داروهای استفاده شده برای جلوگیری یا درمان پس زدگی دارای عوارض جانبی می باشند. عوارض جانبی دقیق به داروهای ویژه مصرفی وابسته است.
کاندیدای مناسب عمل پیوند کلیه
همه بیماران داوطلبین ایده آلی برای پیوند کلیه به شمار نمی آیند. اگر شرایط زیر در مورد شما مصداق داشته باشد، داوطلب خوبی برای پیوند کلیه نخواهید بود:

عفونت جاری یا عود عفونت که به خوبی قابل درمان نباشد.
سرطانی که از یک موقعیت اصلی به جاهای دیگر بدن گسترش پیدا کرده باشد.
مشکلات قلبی یا دیگر بیماری های حاد که باعث خطرناک بودن انجام جراحی برای بدن باشد.
موقعیت های خاص غیر از بیماری کلیه که بعد از پیوند کلیه قابل بهتر شدن نباشد.
ناتوانی در دنبال کردن طرح درمان
بر حسب موقعیت پزشکی بیمار خطرات دیگری نیز وجود دارد. حتماً در خصوص همه دغدغه های مربوط به پیوند کلیه ، قبل از اقدام به انجام روند، با دکتر سعید موحد ، اورولوژیست زاهدان و تیم او گفتگو نمایید.
چگونه برای پيوند کليه آماده شویم؟
برای گرفتن کلیه از یک دهنده عضو متوفی، باید در لیست انتظار شبکه اهدای عضو قرار بگیرید. قبل از قرار گرفتن در لیست پیوند آزمایشات گسترده ای بر روی شما انجام می شود.

دکتر سعید موحد و تیم او فرایند ارزیابی کلیه را انجام می دهند.

پس از ارزیابی حقایق بدست آمده از گفتگوهای انجام شده با بیمار، تاریخچه پزشکی، آزمایشات فیزیکی و تست هایی برای تعیین واجد شرایط بودن شما برای پیوند کلیه، انجام می شود.

زمانی که شما بعنوان داوطلب پیوند پذیرفته شدید، در صورت مهیا بودن عضو پیوند به شما اطلاع رسانی شده و به بیمارستان اعزام می شوید.

اگر کلیه را از یک عضو زنده خانواده دریافت کنید، پیوند در یک تاریخ برنامه ریزی شده انجام می شود. دهنده باید دارای گروه خونی سازگار با بیمار بوده و در موقعیت سلامت خوبی قرار داشته باشد. سلامت روحی به منظور کسب اطمینان از قطعیت تصمیم عضو دهنده انجام می شود.
در طول پيوند کليه چه اتفاقی می افتد؟
برای پیوند کلیه باید در بیمارستان بمانید. بطورکلی پیوند کلیه، فرایند زیر را دنبال می کند.

یک خط IV در بازو و دست شما قرار داده می شود. به منظور نظارت بر وضعیت قلب و فشار خون و برای گرفتن نمونه خون، کاتترهایی در گردن و بازو قرار داده می شود. نواحی دیگر برای قرار دادن کاتتر، شامل ناحیه ترقوه و رگ های خونی کشاله ران می باشد.

کاتتر ادراری در مثانه قرار داده می شود.

باید به پشت بر روی تخت دراز بکشید.

جراحی پیوند کلیه تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. لوله ای از دهان وارد ریه ها می شود. لوله به یک ونتیلاتور وصل است که برای تنفس در طول روند استفاده می شود.

دکتر سعید موحد یک برش بزرگ را در ناحیه تحتانی شکم در یک طرف ایجاد می نماید. وی قبل از انجام پیوند، به صورت بصری کلیه دهنده را با دقت بررسی می کند.
کلیه دهنده در شکم قرار داده می شود. کلیه دهنده چپ، در سمت راست و کلیه دهنده راست، در سمت چپ، پیوند زده می شود. این باعث می شود که میزنای به راحتی برای اتصال به مثانه، دسترسی داشته باشد.

پس از انجام اتصالات لازم، برش با بخیه و چسب های جراحی، بسته شده و پانسمان می شود.

برای پیشگیری از پس زدگی کلیه چه باید کرد؟
برای اینکه کلیه پیوند زده شده در بدن شما زنده بماند، دکتر سعید موحد، پزشک کلیه، داروهایی را برای بقیه عمر شما، جهت مبارزه با پس زدگی تجویز می نماید. هر فرد به شکل متفاوتی به داروها واکنش نشان می دهد.

داروهای جدید ضد پس زدگی، به طور مرتب در حال گسترش و تائید می باشند. پزشک کلیه شما، برای تامین نیازهای تان رژیم دارویی شما را تحت کنترل قرار می دهد.

از آنجایی که داروهای ضد پس زدگی بر روی سیستم ایمنی اثر می گذارند، سیستم ایمنی، در معرض خطر عفونت بالاتری قرار خواهد داشت. باید بین پیشگیری از عفونت و جلوگیری از مستعد بودن شما در برابر آن، تعادل برقرار شود.